Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington Sirte’de DEAŞ’ı bombalıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya’nın sahil kenti olan Sirte’de Ulusal Mutabakat Hükümetine bağlı kuvvetler resmi sözcüsü Tuğgeneral Muhammed el- Gasri, “DEAŞ terör örgütü, ‘ belirgin bir devleti hedef almayan küresel bir tehdit’ haline geldi” dedi. Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri Afrika Komutanlığı (AFRICOM), ABD Hava Kuvvetleri’nin Sirte şehrinde örgütün bulunduğu alanlarını bombaladı. Titiz bir şekilde yapılan iki atışın ‘sayısı bilinemeyen çok sayıda kişiyi öldürdü’. Söz konusu durum Trablus parlamentosunun Avrupa Birliği’nin başkanına uyguladığı yaptırımları uzatma kararına yaptığı eleştirilerle aynı zamana denk geldi.

‘AFRICOM’ yaptığı açıklamada, ABD güçlerinin, Fayiz es- Serrac’ın liderliğindeki Ulusal Mutabakat Hükümeti ile organize saldırılar düzenlediğini belirtti. Geçtiğimiz salı günü Libya’daki DEAŞ militanlarına karşı gerçekleştirilen saldırılarda birçok kişi öldürüldüğü bildirilirken saldırıların, Sirte’nin yaklaşık 100 mil güneydoğusunda gerçekleştiği belirtildi. El- Kaide ve DEAŞ örgütleri komplo ve terörizme bir sığınak oluşturmak için Libya’daki metruk alanları istismar etmekte. Örgüt, yabancı teröristlerin ülkeye girişini kolaylaştırmaya ve eylemlerini desteklemek için finansman bulmaya çalışıyor.

Açıklamada, Mutabakat hükümeti başkanı ve ona bağlı kuvvetlerin ‘terörle mücadele konusunda değerli ortaklar’ olduğu ifade edildi. Ayrıca, ABD’nin Libyalıların yanında durarak, Libya’daki terör tehditlerine karşı DEAŞ ile mücadele çabalarını desteklediği vurgulandı… “Terörist ağa baskı uygulamaya devam etmeyi ve bunların güvenli bir sığınak oluşturmalarını önlemeyi taahhüt ediyoruz ” ifadeleri kullanıldı.

Mutabakat Hükümetine bağlı kuvvetler resmi sözcüsü, Şarku’l- Avsat’a, DEAŞ’le yürütülen mücadelede Bunyanu’l- Marsus operasyonu adı altında gerçekleştiğini bildirdi. Ayrıca ABD’nin DEAŞ’a düzenlediği son saldırının, İHA kullanarak deniz yoluyla gerçekleştiğini ifade etti. Güçlerin, örgüt unsurlarının uğradıkları maddi ve manevi kayıpları belirlemek için bombardıman alanında geniş bir tarama başlattığına dikkat çekti.

El-Gasri, güçlerinin son üç gün boyunca Sirte’nin güneyindeki çöl ve uzak bölgeleri, özellikle de kentin 90 kilometre doğusundaki Nofaliya yolunda tarama yaptığını açıkladı.

Sözcü, Bunyanu’l- Marsus operasyonu kuvvetlerinin özellikle nüfus yoğunluğu bulunmayan bölgeleri radikal örgüt unsurlardan temizleme operasyonları yaptığını belirtti. El- Gasri sözlerine, “nitekim, örgütün unsurları Sirte şehrinin dışına çekildi. DEAŞ Sirte’de iken AFRICOM tarafından tespit edildi. Daha sonra bizimle organize olarak yaptıkları iki hava saldırısı ile bombalandılar.” şeklinde devam etti.

El- Gasri Şarku’l- Avsat’a yaptığı açıklamada, ABD ve İngiliz kuvvetlerini Sirte’de sadece Bunyanu’l- Marsus operasyonu desteklemek için bulunmadıklarını söyledi. Mutabakat hükümeti kuvvetlerinin DEAŞ’la örgütün yayılmasını engellemeye yönelik mücadele ettiğini belirten sözcü, DEAŞ terör örgütü militanlarının Libya’nın birçok şehrinde özellikle de Trablus, Zliten ve el- Hums şehirlerinde bulunduğunu ancak Sirte’nin coğrafi konumu nedeniyle örgütün stratejik kalesi olduğuna dikkat çekti

Konuya dair bilgi veren, önden gelen bir Libyalı yargı temsilcisi, DEAŞ militanlarının geçtiğimiz yıl, Sirte’den çekilmek zorunda kaldıktan sonra kentin güneyindeki çöl bölgesinde 3 tugaydan oluşan yeni bir kuvvet oluşturduğunu söyledi.

Sirte’ye yönelik 7 ay süren ve kentin DEAŞ’tan kurtarılmasıyla sonuçlanan operasyon sırasında, yüzlerce militanın güneydeki çöl bölgesine kaçtığı tahmin ediliyor. Operasyonların durulmasından cesaret bulan militanlar, yeniden toparlanarak kuvvet oluşturmaya ve kanlı saldırılar yapmaya başlamıştı.

Libya Genel Savcısı Soruşturma Bürosu Başkanı Sadik el-Sur, Başkent Trablus’ta düzenlediği basın toplantısında, konuya ilişkin soruşturma yürüten müfettişlerin, DEAŞ militanları tarafından Libyalı terörist el-Mehdi Salim Danku liderliğinde 3 tugaydan oluşan bir askeri kuvvet oluşturulduğunu ortaya çıkardıklarını belirterek, “Söz konusu kuvvet, Sirte’nin DEAŞ’tan kurtarılmasından sonra toparlandı ve hala çöl bölgesinde bulunuyor” ifadelerini kullandı.

BM tarafından desteklenen Faiz el-Serrac Hükümeti’nin, 2015 yılında Sirte’yi DEAŞ’tan kurtardığını ilan etmesinde rağmen, ABD’ye ait savaş uçakları, 2016 ortalarında DEAŞ terör örgütünü hedef alan opearsyonda 17 teröristi öldürmüştü.

ABD Ordusu, Donald Trump’ın göreve gelmesinden bu yana ikinci kez, Libya’da DEAŞ terör örgütüne karşı operasyon gerçekleştirdiğini ilan ediyor.

Öte yandan, Libya Barış Görüşmeleri Heyeti, Trablus’un güneyindeki el-Şakika ve Mezde beldeleri arasında ikinci kez suikast girişimine uğradı.

Beni Velid kenti Yerel Meclisi tarafından, dün yapılan açıklamada, “Barış Heyeti’nden iki üye, dün, Zintan ve el-Meşaşiye beldesi arasındaki görüşmelere katılmak üzere gittikleri Beni Velid kentinden dönerken karanlık ellere hedef oldu. Bu, dış ülkelerdeki oteller yerine Libya sahasında mücadelesini sürdüren vatan evlatlarının ödediği bedellerin küçük bir parçasıdır” ifadeleri kullanıldı.

Görev süresi dolan Libya Ulusal Kongresi Resmi Sözcüsü Ömer Hamidan, Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada, “Avrupa Birliği tarafından, aralarında Eski Libya Meclisi Başkanı Nuri Ebu Sehmeyn’in de bulunduğu 3 Libyalı yetkiliye yönelik uygulanan yaptırımların 6 aylığına uzatılması, birliğin Libya’yı anlamama konusunda ısrarcı olduğunu gösteriyor” dedi.

Avrupa Birliği, Ebu Sehmeyn’in yanısıra, Ulusal Kurtuluş Hükümeti Başkanı Halife Gueil ve Libya Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih’e yönelik uyguladığı yaptırımları 6 ay uzattığını açıklamıştı.