Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington, Suriye’ye petrol kaçıran Rusya-İran ağını çökertti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Hazine ve Dışişleri Bakanlıkları, Suriye’ye petrol gönderen İran-Rusya ağını durdurmak amacıyla 6 İranlı ve 3 kuruluşu yaptırım listesine aldı. Bakanlıklardan yapılan açıklamada, Rus şirketlerin petrol ağı sayesinde İran’dan milyonlarca varil petrolü Suriye’ye kaçırdığı belirtildi.

ABD yönetimi, Esed rejimini, Hamas ve Hizbullah gibi örgütlere fon sağlayan Devrim Muhafızları ve onun dışardaki uzantısı Kudüs Gücü’ne yüz milyonlarca dolar akışını sağlamakla suçladı.

ABD’li yetkililer telefon bağlantısı üzerinden gerçekleştirilen basın toplantısında, Rusya’nın, İran petrolünü Suriye’ye taşıyan gemileri ve yapılan ödemeleri gizli tutmak amacıyla kullandığı bir takım mekanizmalarla petrol sevkiyatını kolaylaştırdığını söylediler.

Yaptırım listesinde Suriye vatandaşı Muhammed Amir el-Şevki ve Rusya’daki şirketi Global Vision Group’un yer aldığı belirtildi.

Elde edilen gelirler ajanlar aracılığıyla Devrim Muhafızları’na aktarılıyor

ABD Hazine Bakanlığı, telefon bağlantısı üzerinden gerçekleştirilen basın toplantısının ardından yaptığı yazılı açıklamada, Şevki’nin İran petrolünü şirketi aracılığıyla Suriye’ye kaçırdığı ve buradan elde edilen gelirlerin Devrim Muhafızları’na bağlı ajanlara aktarıldığı bildirildi. Açıklamada, ayrıca İran Merkez Bankası’nın işlemleri kolaylaştırdığına dikkat çekildi.

Hazine Bakanlığı’nın yayınladığı fotoğrafta, Şevki’nin önünde yere saçılmış dolar desteleri görülüyor.

Yaptırım listesinde ayrıca Mir Business Bank ve Tadbir Kish Medical and Pharmaceutical Company isimli firmaların yanı sıra Suriye vatandaşı Hacı Abdu’n-Nasır, Lübnan vatandaşı Muhammed Kasım el- Bezzal, Rusya vatandaşı Andrey Dogayev ve İran vatandaşları Resul Seccad ile Hüseyin Yakubi’nin olduğu aktarıldı.

“Küresel finansal sistem istismar ediliyor”

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, konuya ilişkin açıklamasında, “Bugün İran ve Rusya’nın Esed rejimini desteklemek ve İran’ın kötü faaliyetlerine fon sağlamak için kullandığı karmaşık bir plana karşı hareket ediyoruz. İran merkez bankası yetkilileri, petrol sevkiyatını destekleyen finansal transferleri kolaylaştırma amacıyla insani yardım ürünleri ve gıda ticareti yapan şirketleri araç olarak kullanmakla küresel finansal sistemini istismar etmeye devam ediyor. Bugün yayınladığımız karar, İran petrolünün Suriye hükümetine sevkiyat faaliyetinde bulunmaları halinde nakliye şirketlerine yönelik ciddi riskler getirmektedir” ifadelerini kullandı.

ABD’li yetkililerin açıklamalarında, İran petrolünün sevkiyatının ve Hamas ile Hizbullah gibi örgütlere milyonlarca dolar akışının sağlanmasında İran vatandaşı Hüseyin Yakubi ile Mir Business Bank arasındaki işbirliğine dikkat çekildi.

“Yaptırımları delenler yaptırımlara maruz kalacak”

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, ABD’nin İran petrol ihracatına yönelik yaptırımları anımsatarak, yaptırımları delme girişiminde bulunanların da söz konusu yaptırımlara tabi olacağını söyledi.

ABD’nin, Rusya ve İran’a yönelik yaptırımların uygulanmasında kararlı bir duruş sergilediğini belirten yetkili, “Geçen yıl İran’da patlak veren gösteriler, İran halkının ülke ekonomisini iyileştirmek yerine Suriye rejimini desteklemek için para harcayan hükümete yönelik hayal kırıklığını açığa vurdu” dedi.

Yaptırım kararı çerçevesinde, bu kişi ve şirketlerin ABD’deki olası mal varlıkları dondurulurken, Amerikalılarla ticari ilişki kurmaları da yasaklandı.