Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Washington, Suriye’yi vurmaya hazır’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, dün Doğu Guta’yı hedef alan kimyasal silah saldırısına karşılık vermek için Suriye’de gerçekleşecek askeri harekat konusunda Rusya’yı uyardı.

Dün Twitter üzerinden açıklamalar yapan Trump, “Rusya, Suriye’ye atılacak olası füzeleri vuracağını söylüyor. Hazır ol Rusya çünkü yeni, nazik ve akıllı füzeler gelecek. Halkını gazla öldüren ve bundan da zevk alan bir hayvanla ortak olmamalısın” ifadelerini kullandı.

Bu açıklamalar, analistlerin, Suriye’ye yönelik askeri operasyonun çok yakında gerçekleşeceği tahminlerine sebep oldu. Analistler bununla birlikte operasyonun kapsamının Moskova’nın son dakikada vereceği olası bir ‘büyük imtiyaza’ bağlı olduğunu belirttiler. Başkan Trump, Savunma Bakanı James Matiss ile Beyaz Saray’da bir araya geldikten sonra, Suriye’deki noktaları vurmak için askeri planlar hazırladığı açıklamasında bulundu.

May, kabineyi topluyor

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Suriye’de kimyasal saldırıya yönelik verilecek tepkinin şekliyle ilgili ‘nihai kararların henüz alınmadığı’ belirtilirken, İngiltere basınında çıkan haberlere göre, Başbakan Theresa May’ın bugün, Suriye’nin kimyasal altyapısına karşı düzenlenecek ortak harekata ABD ve Fransa ile birlikte katılıp katılmama konusunu görüşmek üzere kabinesini toplama kararı aldı. İngiliz basınına göre, May, konuyu parlamentoya götürmeden askeri harekata katılmayı düşünüyor ve İngiliz denizaltılarının çok yakında başlayabilecek bir askeri operasyona katılmak üzere Suriye’yi vuracak menzile girmeleri için emir verdi.

Putin: Dünyanın durumu endişe verici

Tüm bunlar yaşanırken, Rusya dün ‘uçurumun kenarında’ oynuyormuş gibi göründü. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’den söz etmeden yaptığı açıklamada, dünyanın giderek endişe verici bir yere dönüştüğünü ve durumun daha da kaotik bir hal aldığını belirterek, “Sağduyunun galip gelmesini, uluslararası ilişkilerin yapıcı bir yola girmesini ve tüm küresel sistemin daha istikrarlı ve öngörülebilir olmasını umuyoruz” şeklinde konuştu.

Öte yandan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) dün yaptığı açıklamada, Suriye rejim güçlerinin olası bir ABD operasyonuna karşı Şam’daki Genelkurmay Başkanlığı ve Savunma Bakanlığı dahil olmak üzere havaalanlarını ve askeri üsleri boşalttığını aktardı.