Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington: Taliban’ın müzakereleri reddetmesi kabul edilemez | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD, Taliban’ın müzakere masasına oturmaya yanaşmamasına tepki gösterdi.

Taliban’ın, Afganistan’da 17 yıldır devam eden anlaşmazlığı tamamen sona erdirme amacıyla yapılan müzakere çağrısını reddetmesinin ‘kabul edilemez’ olduğunu vurgulayan ABD, Pakistan’a silahlı gruba daha fazla baskı yapması için çağrıda bulundu.

ABD’nin Güney ve Orta Asya’dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Alice Wells, söz konusu açıklamayı, güvenlik yetkilileri ile örgüt militanlarının ateşkes kutlamalarının caddelere taşmasından 2 hafta sonra cumartesi günü Kabil’e ziyareti sırasında yaptı.

Wells, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Ateşkese verilen reaksiyon, herkesi müzakere yoluyla siyasi bir çözüm bulmak için yeniden çaba göstermeye itiyor. Bu durum Taliban’ın müzakereyi reddetmesinin kabul edilemez olduğuna dair inancı artırdı” diye konuştu.

Taliban bugüne kadar Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani’nin barış müzakereleri çağrısını göz ardı ederek, Washington’la doğrudan görüşmeler yürütme konusunda ısrarcı olmuş, örgütün ikinci talebi reddedilmişti.

Taliban’ın müzakerelere katılma şartlarının başında, tüm yabancı birliklerin Afganistan topraklarından tamamen çekilmesi bulunuyor.

ABD’li yetkili Alice Wells’in, Afgan hükümeti ve ABD’nin ‘koşulsuz’ müzakerelere hazır olduğunu açıklamasının ardından gözler Taliban’a çevrildi.
Wells, “Şu anda Afganistan’da yaşamayan Taliban liderleri, müzakere yoluyla siyasi bir çözüme ulaşmanın önündeki engellerdir” diyerek, İslamabad’ın Taliban’ı müzakere masasına oturmak için daha fazla çaba göstermesi gerektiğini vurguladı.

Pakistan’ın önemli bir rolü olduğunu vurgulayan ABD’li Bakan Yardımcısı, “Henüz İslamabad’ın kararlı ve belirleyici bir eylemini görmedik. Pakistan bizimle çalışmazsa hedeflerimize ulaşmak bizim için çok zor olacak” dedi.

Beyaz Saray, Afganistan’da aşırılık yanlısı grupları engellemek için İslamabad üzerindeki baskısını artırarak, bu konudaki eylemsizliği nedeniyle geçtiğimiz Ocak ayında askeri desteğini durdurmuştu.

Washington, Pakistan’ı uzun zamandır Taliban’a destek vermek ve örgüt liderlerine güvenli bir sığınak sağlamakla suçluyor.

Ateşkes bitti, operasyonlar yeniden başladı

Öte yandan Eşref Gani’nin 18 gün süren ateşkesin sona erdiğini açıklamasının ardından Afgan güvenlik güçleri Cumartesi günü operasyonlarına yeniden başladı.

Taliban, hükümetin Ramazan Bayramı münasebetiyle tek taraflı olarak ilan ettiği ateşkesi uzatmayı reddetti.

Batılı bir yetkili, Taliban liderleri arasında müzakerelere katılmak için uygulanan baskıya nasıl karşılık verileceğine dair tartışmaların arttığını söyledi.

Yetkili, “17 yıl süren savaştan sonra önümüzde bir şans var. Devlet Başkanı tarafından belirlenen takvim çerçevesinde bu tür görüşmelerin başlaması konusunda artan bir uluslararası görüş birliği bulunuyor” diye konuştu.