Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington UNRWA yetkilerini ihlal ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail medyasında yer alan haberlere göre ABD, eylül ayı itibariyle Birleşmiş Milletler Yakındoğu Filistin Mültecilerine Yardım Ajansı (UNRWA) ve Filistinli mülteci sorunu hakkında tamamen farklı bir politika izlemeyi hedefliyor.

İsrail televizyon kanalı Hadashot’un haberine göre ABD yönetimi 2 hafta içinde Filistinli mültecilerin sayısını UNRWA kayıtlarında belirtildiği gibi 5 milyon olarak değil, sadece 500 bin olarak kabul edeceğini duyuracak. Habere göre ayrıca ABD, BM mülteci tanımına göre çocukların da mülteci statüsünde kabul edilmesini reddedecek ve bazı bölgelerdeki yardımını tamamen durduracak. Hadashot’a göre ABD öncelikli olarak UNRWA’nın Batı Şeria’daki finansmanını tamamen durdurmayı ve Filistinli mültecilerin sorumluluğunun Filistin yönetimine devretmeyi amaçlıyor.

İsrail televizyon kanalına göre ABD, söz konusu yeni tutumunu Kudüs’ün İsrail’in yeni başkenti olarak kabul edilmesine destek mahiyetinde sergiliyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu daha önce birçok kez UNRWA’nın sonlandırılarak bir kısmının Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ile entegre edilmesi için çağrıda bulunmuştu.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı yetkilileri ise konuyla ilgili açıklama yapmayı reddetti. Ancak yönetimin uygun bir zamanda UNRWA hakkındaki politikasına ilişkin açıklamada bulunacağını belirtti.

Söz konusu durum Trump’ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner’in Filistin halkını bütün yasal haklarından etmeye yönelik ‘Yüzyılın Anlaşması’ üzerinde çalışırken Ürdün’deki 2 milyonu aşkın Filistinlinin mülteci statüsünün kaldırılması için çalıştığı iddialarını güçlendirdi. Yapılan yorumlar UNRWA’yı devre dışı bırakma çabasına girişen Kushner’in asıl amacının Filistinli mülteci statüsünün tamamen kaldırılmasıyla birlikte geri dönüş de dahil tüm hakları ellerinden almak.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Komitesi Üyesi Ahmed Ebu Huli, BM Genel Kurulu’nun 1948’de aldığı 194 sayılı kararın Filistinli mültecilerden evlerine geri dönmek isteyenlere izin verilmesini, geri dönmemeye karar verenlere de toprakları için tazminat ödenmesini öngördüğünü belirtti.

Ebu Huli dün yaptığı basın açıklamasında Trump yönetiminin UNRWA’ya yardımları keserek ve Ajansı BMMYK bünyesine dahil ederek Filistinli mültecilerin dönüş hakkını ellerinden almaya çalıştığını söyledi. Huli, Filistinli mültecilerin ülkelerine dönme hakkının kendi kaderini tayin hakkıyla bağlantılı olduğunu ve engellenemeyeceğini vurgulayarak mülteci vasfının babadan oğula geçen bir hak olduğunu vurguladı.