Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington ve İslamabad arasında ‘terör’ gerilimi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD geçen pazar günü, Pakistan’a sağladığı 300 milyon dolarlık askeri ve güvenlik yardımını askıya alacağını duyurduğu açıklamasında İslamabad yönetimini Afganistan’daki terör gruplarına yardım etmekle suçladı. Pakistan yönetimi ve uzmanlar ise ABD’nin söz konusu kararının iki hafta önce göreve başlayan İmran Han hükümetine etki etmeyeceği görüşünde.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre konunun ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun bu hafta İslamabad’a gerçekleştireceği ziyarette de gündeme gelmesi bekleniyor. Pompeo, söz konusu ziyaret kapsamında Pakistanlı mevkidaşı Şah Mahmud Kureyşi ile de bir araya gelecek.

Kureyşi, konuya ilişkin yaptığı açıklamada ABD tarafından alınan askeri yardımları durdurma kararının önemli olmadığına dikkat çekti. Söz konusu yardımların ocak ayında dondurulan yardımların bir parçası olduğunu ve Pakistan’ın teröre karşı mücadeledeki harcamalarını telafi etmek amacıyla ödendiğini söyledi.

İslamabad’a skeri yardımlarını durduran Washington yönetiminin ABD karşıtlığının oldukça yüksek olduğu Pakistan ile bütün bağları koparmayacağı ön görülüyor. Zira yapılan yorumlar ABD’nin Afganistan’daki kuvvetlerinin ikmali için Pakistan’a ihtiyaç duyduğunun herkes tarafından bilinenbir gerçek olduğu yönünde. Pakistan’ın nükleer silaha sahip tek İslam ülkesi olması ve ABD’nin nükleer silahın terör gruplarının eline geçmesinden endişe etmesi de bu görüşü güçlendiriyor.

Yeni Pakistan Başkanı İmran Han ocak ayında, ABD’nin askeri yardımları dondurma kararına büyük tepki göstererek sert bir cevap verilmesi gerektiğini savunmuştu. Ayrıca iktidara gelmeden önce Pakistan yönetiminin radikal örgütlerle müzakerelerde bulunması gerektiğini dile getirmişti.

Washington merkezli Wilson Center araştırma şirketi analistlerinden Huma Yusuf konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede İmran Han’ın uzun süredir Afganistan’da barış müzakereleri çağrısı yaptığına işaret ederek, “İmran Han’a baskı kurulması aksi neticelere sebep olabilir” ifadelerini kullandı.

İmran Han ise iktidara gelmesinin ardından eski katı yaklaşımını terk ederek ABD ile dengeli bir ilişki kurulması gerektiğini söyledi.

ABD ve Afganistan, İslamabad yönetimini Taliban ve Hakkani gibi radikal gruplara destek vererek söz konusu hareketlerin unsurları için güvenli sığınak olmakla suçluyor.

Taliban, Afgan ordusuna büyük kayıplar verdirirken Washington yönetimi de İslamabad’dan bu gruplara desteğini sonlandırmasını talep ediyor. ABD Savunma Bakanlığı da Pakistan’dan Taliban ve diğer radikal grupları Kabil ile masaya oturmaya ikna etmesini istiyor.

Washington yönetimi, geçen ocak ayında Pakistan’a yapılan ve 2002 yılından bu yana 33 milyar dolara ulaşan askeri yardımları dondurma kararı almıştı. Pentagon yetkilisi Randall Shriffer konuya dair yaptığı açıklamasında Pakistan’a sağlanan yardımların durdurulmasının bu ülkenin Taliban üzerindeki nüfuzunu kullanarak örgütü müzakere masasına oturmaya ikna etme amacı taşıdığını söylemişti.