Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington yeni bir “DEAŞ” çıkmaması için Doğu Suriye’de istikrar kazanmaya odaklanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Amerika Birleşik Devletleri’nin “DEAŞ” ile mücadele birimi Özel Elçisi Brett H. McGurk, örgütün kalan son üyelerini Fırat nehri vadisinden uzak tutmak için askeri operasyonların sürmekte olduğunu bildirerek DEAŞ’ın gelecek yılın ilk çeyreğinde saldırılarına devam etmesinin beklendiğini belirtti.

McGurk, “ABD, bundan sonra DEAŞ tamamen yenilip bir daha geri dönmeyeceklerinden emin olana dek Suriye’de istikrar sağlamaya hazırlanıyor” diye ekledi.

Ayrıca McGurk “ABD’nin istikrar çabalarının devam edeceğini, Suriye’de, Cenevre Konferansı ve Güvenlik Konseyi kararının 2245 sayılı kararına dayanan ve Birleşmiş Milletler tarafından denetlenen anayasa reformu ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yol açan somut bir ilerleme olduğunu” vurguladı.

McGurk, “Gelecek sene, özgür bölgelerin istikrarı için çabalarımızı canlandırmamız gerekecek” diye konuştu.

Koalisyon güçlerinin geçen yıl, DEAŞ’ı hezimete uğratmak ve Suriye’de ki iç savaşı azaltmak için olağanüstü bir ilerleme kaydettiğini belirten Elçi, Suriye’nin istikrar kazanmasının, koalisyon ülkelerinin geri kazanılan bölgelerin yeniden inşa edilmesine katkıda bulunması gerektiğini vurguladı. Bu geri kazanımın inşasına, mayınların temizlenmesi, su, elektrik ve sağlık hizmetlerinin geri kazanılmasını, vatandaşların hayatlarını korumasını içerdiğini belirtti.

McGurk ABD’nin hedefinin savaş nedeniyle yerlerinden edilmiş Suriyelilerin evlerine geri dönmesine yardımcı olmak olduğunun altını çizdi.