Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington yeni yaptırımlarıyla Taliban ile İran arasındaki ilişkiyi hedef alıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Hazine Bakanlığı, Washington ve müttefiki Körfez ülkelerinin İran’ın Taliban’a yönelik desteğini hedef alan bir kararla, İran ve Afganistan’da 9 kişiye karşı yeni yaptırımlar uygulamaya koyduklarını duyurdu.

Riyad merkezli Terör Finansmanı Hedefleme Merkezi (TFTC) tarafından yapılan açıklamada yaptırımların ‘Taliban liderlerini ve İranlı destekçilerini açığa çıkarmayı ve Afgan hükümetinin güvenliğini zayıflatmaya yönelik çabaları engellemeyi’ hedeflediği belirtildi.

Yaptırımların uygulandığı isimler arasında İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun (DMO) 2 yetkilisi, İsmail Razavi ve Muhammed İbrahim Owhadi de var.

TFTC’nin açıklamasında Razavi ve Owhadi’nin Taliban’a askeri eğitim, mali ve lojistik destek sağladıkları ifade edildi. Owhadi’nin 2017’de üst düzey bir Taliban yetkilisiyle anlaşarak Afganistan’ın Herat kentinde örgüte askeri ve mali yardımda bulunduğu kaydedildi. Açıklamada ayrıca Razavi’nin İran ile Afganistan arasındaki sınır bölgesinde konuşlanan diğer Taliban gruplarına benzer bir destek sunduğu da aktarıldı.

Yaptırımlar listesinde yer alan diğer isimler arasında Taliban’ın Herat gölge Vali Yardımcısı Abdullah Samed Faruk, Taliban’ın Helmend gölge Vali Yardımcısı Muhammed Davud Müzzamil, Taliban ve İran ilişkilerini yöneten Naim Barich, Taliban’ın uyuşturucu ve tarihi eser kaçakçılığından kazanılan parayı koruyan ‘Abdul Aziz’ kod adlı kişi, Taliban’ın önde gelen isimlerinden Abdülrahim Manan ile Sadri İbrahim ve Hafız Majid bulunuyor.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İran’ın Taliban’a askeri eğitim, mali ve silah sağlayarak destek vermesi, Tahran’ın bölgedeki bariz müdahalesinin göstergesi ve teröre verdiği desteğin başka bir örneğidir. ABD ve müttefikleri, İran rejiminin Afganistan’ı bölgeyi istikrarsızlaştırma için kullanmasına asla izin vermeyecek.”

Yaptırım kararı, TFTC’nin Riyad’da düzenlenen toplantısında alındı. Listede adı geçen bazı isimler, ABD ve uluslararası yaptırım listelerinde de bulunuyor.

Mayıs 2017’de kurulan TFTC, ABD, Suudi Arabistan, Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) oluşuyor.