Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington yönetimi, Trump – Kim zirvesinin yerini ve zamanını belirledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un ile yapacağı tarihi zirvenin yerinin ve zamanının belirlendiğini ve yakın zamanda ilan edileceğini bildirdi.

Trump, Teksas’a hareket etmeden önce Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada “Yeri ve zamanı belirledik. Yakın zamanda açıklayacağız” dedi.

Pazartesi günü yaptığı açıklamada zirvenin gerçekleşmesi muhtemel yerler arasında Singapur’un da bulunduğunu belirten Trump, iki Kore arasındaki askerden arındırılmış bölgenin de Kim ile gerçekleştirilecek zirve için olasılıklar arasında olduğunu söylemişti.

Trump, Kuzey Kore’de gözaltına alınan üç ABD vatandaşıyla ilgili olarak da “Rehine dosyasında işler iyi gidiyor” dedi. Çarşamba günü Twitter üzerinden yayınladığı mesajda “Akıbetlerine ilişkin açıklama yakında yapılacak” ifadesini kullandı.

Kore Yarımadası, Kuzey Kore’nin nükleer ve balistik programları nedeniyle uzun yıllardır süren geriliminin ardından bu yılın başından beri ilk kez olarak Kore zirvesi ile sakinliğe büründü.

Güney Kore’deki ABD askeri varlığı

Fransız Haber Ajansı’na (AFP) göre Güney Kore’deki ABD birliklerinin sayısını azaltmaya yönelik seçeneklerin hazırlanmasını isteyen Trump, konuya ilişkin New York Times tarafından yayımlanan haberleri “Henüz belli değil” diyerek yalanladı. Uzun vadede harcamalarda tasarruf etmeyi hedeflediklerini kaydetti.

ABD Başkanı Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, tarihi zirveden haftalar önce “Trump, Güney Kore’deki ABD birliklerini azaltmak istemiyor” açıklamasında bulunmuştu.

Güney Kore’de konuşlu 28 bin 500 ABD askeri olası bir anlaşmanın zorunluluğunu gündeme getirdi.

Bolton yaptığı açıklamada, “New York Times’ın makalesi tamamen asılsızdır. Trump, Savunma Bakanlığı’ndan sayının azaltılmasına yönelik herhangi bir talepte bulunmamıştır” ifadelerini kullandı.

Pentagon’a bağlı bir kaynağın Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamaya göre şu anda Güney Kore’deki ABD birliklerinin azaltılmasına yönelik herhangi bir talimat yok. ABD’nin Kore’deki Savunma Bakanlığı’nın görevi değişmiş değil. Aksine bu bölgedeki görevlerine halen devam ediyor. Kaynak, Savunma Bakanlığı’nın nükleer silah edinimini ve gelişimini engellemek için ABD yönetimi ile Dışişleri Bakanlığı’nın halen Güney Kore’ye uygulanan baskıları azami ölçüde devam ettirmekle mükellef olduğunu açıkladı.

Kaynak açıklamasında şunları söyledi: “Pentagon, ABD Başkanı’na yönelik askeri seçenekleri geliştirmeyi, sürdürmeyi ve ABD’nin müttefikleri için Washington’ın güvenlik taahhüdünü güçlendirmeyi amaçlıyor. Herkes, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması işlemini tamamlamakta kararlıdır.”

ABD Savunma Bakanı James Mattis, geçen hafta yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

“Güney Kore’deki ABD askerlerinin geleceği Pyongyang ile yapılacak görüşmeler sırasında ele alınacaktır. Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması konusunda Kuzey Kore ile kapsamlı bir anlaşmaya varılırsa ABD askeri birliklerinde bir azaltmaya gidilebilir. Güney Kore’ye konuşlandırılmış olan ABD askerlerinin sayısının Kuzey Kore liderinin halen gündeminde olduğuna şüphe yok. Bu konu, Başkan Trump ile Kim Jong-Un arasındaki zirvede engel çıkarabilecek zorlu başlıklarından biri.”

Trump yönetimine yönelik soruşturma sürüyor

ABD Başkanı, Rusya’nın 2016 seçimlerine müdahalesi ile ilgili Özel Müfettiş Robert Mueller tarafından yürütülen soruşturmada ifade vermeye ‘adil olunması’ şartı ile hazır olduğunu bildirdi.

Trump yaptığı açıklamada, “Konuşmaktan memnuniyet duyarım. Çünkü biz hiçbir suç işlemedik. Fakat öncesinde adil bir şekilde muamele edileceğinden emin olmalıyım. Şu an herkes bir günah keçisi arama derdinde” dedi. Trump ayrıca Mueller’ın dürüstlüğünden ve tarafsızlığından şüphe duyduğunu dile getirerek “Demokratik bir araştırma ekibiniz var. Açıkçası Bob Mueller da 8 yıl boyunca Obama için çalıştı” diye konuştu.

Trump uzun süredir Mueller’ı eleştiriyor. 2018’in mart ayında Twitter üzerinden yayınladığı mesajında Savcı hakkında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Neden Mueller’ın takımında bazıları Hilary’yi destekleyen 13 militan demokrat var ve içlerinde kimse Cumhuriyetçi değil? Yakın zamanda ekibe başka bir demokrat daha eklendi… İçinizde bu durumu adil bulan var mı? Ayrıca Rusya ile herhangi bir gizli anlaşma falan da yok.”

Komisyon, Moskova ile Trump’ın ekibi arasında 2016’daki başkanlık seçimleriyle ilgili herhangi bir ilişki olup olmadığına karar vermek için ABD Başkanı’nın yakın iş arkadaşlarının çoğunu çağırarak dinlemişti.