Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington’da John McCain’e saygı haftası | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Geçen cumartesi günü 81 yaşında ölen Senatör John McCain anısına defin işlemlerinden önce bir tören düzenlenecek.

Cumhuriyetçi kanadın Arizona Senatörü ve eski başkan adaylarından John McCain, 7 aydır mücadele ettiği beyin kanserine yenik düşerek geçen hafta hayata gözlerini kapamıştı. Vefatı sırasında eşi Cindy McCain de yanındaydı.

Vietnam Savaşı gazisi olan McCain için düzenlenecek veda töreninin organizatörleri daha önce yaptığı açıklamalarda ünlü senatör için törenin çarşamba günü 35 yıldan fazla Kongre’de temsil ettiği Arizona’da düzenleneceğini bildirmişti.

Cuma günü de başkent Washington’daki Kongre binasında ikinci bir devlet töreni düzenlenmesi planlanıyor. McCain’in cenazesinin 2 Eylül’de Maryland eyaletindeki Deniz Harp Okulu’ndaki mezarlığa gömüleceği duyurulmuştu.

AFP’nin haberine göre eski ABD başkanları Barack Obama ve George W. Bush törende birer konuşma yapacak. McCain, birkaç ay önce ABD medyasına yaptığı açıklamada cenazesine Trump’ın gelmesini istemediğini açık bir şekilde söylemişti.

Arizonalılar Phoenix’te, McCain’in çalıştığı ofisin ve naaşının bulunduğu morgun önüne güller koydu. Gül koyan vatandaşlardan Michael Wilson, “ABD’nin büyük kahramanı için büyük bir ulusal tören istiyoruz” dedi.

Senatör, mayıs ayında yayınlanan anılarında “Büyük sorunlar yaşadım, harika şeyler de gördüm. Savaşa gittim, barışa da katıldım. ABD tarihinde ve modern çağda kendime küçük bir yer edindim” ifadelerini kullanmıştı.

McCain’in ayrılışıyla birlikte Senato’daki Cumhuriyetçi çoğunluk geçici olarak 49 sandalyeye karşı 50 sandalyeye olarak kalacak. Arizona Valisi Pazar günü yaptığı açıklamada cenaze töreninden sonra, 2020 seçimlerine kadar McCain’in yerine birinin atanacağını bildirdi.

Trump ise sessizliğini koruyor. ABD’nin politik yüzleri McCain’in ülkeye hizmet eden biri olduğunu söyleyerek, onu ‘kahraman’, ‘savaşçı’ ve ‘yurtsever’ olarak tanımlıyor.

McCain’in asla oy vermeyeceğini söylediği ve kendisine karşı olduğunu gizlemediği Trump, Twitter hesabı üzerinden verdiği mesajda “En derin taziye ve saygılarımı Senatör John McCain’in ailesine sunuyorum. Dualarımız ve düşüncelerimiz sizinle beraber!” diyerek McCain’in ailesine başsağlığı diledi.

Washington Post gazetesi ise Trump’ın McCain için yardımcısının hazırladığı övgü dolu yazılı açıklamayı engellediğini iddia etti. Gazetenin haberine göre eski başkan yardımcısı ve şu anki Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders ve Trump’ın Özel Kalem Müdürü John Kelly tarafından hazırlanan ve McCain’den “kahraman” olarak söz edilen yazılı taziye açıklamasını Trump engelledi. Trump, Beyaz Saray kaynaklı yazılı bir açıklama istemediğini söyleyerek bunun yerine sadece kendi Twitter hesabından taziye mesajı yazmayı tercih ettiğini ifade etti.