Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington’dan Afganistan için yeni strateji | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, dün yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin Afganistan için yeni bir strateji kararı aldığını ancak bu kararın Başkan Donald Trump tarafından açıklanacağını söyledi.

Fransız basınından aktarılan bilgilere göre, Pentagon, asker sayısını artırmaya izin verecek.

Mattis, cuma günü Camp David’teki birçok kabine bakanı ve üst düzey güvenlik yetkilileri tarafından derinlemesine bir politika istişaresi yapıldığının söyledi. Mattis, toplantıda, bütçe yetkilileri de dahil olmak üzere ilgili tüm yetkililerin dinlendiğini belirtti.

Trump’ın masasında 2 seçenek var. Bu seçenekler; Afganistan’dan çekilme ve Washington’un Taliban’ı yenme çabalarını yoğunlaştırmak.

Bazı raporlara göre, ABD Başkanı geçtiğimiz haziran ayında Mattis’e Afganistan’da asker sayısının arttırılması için izin verdi. Mattis bu konuyla ilgili, “Başkan stratejik kararlar almak zorunda kaldı” dedi.

Matisse, 5 günlük Ortadoğu ve Doğu Avrupa turunun ilk durağı olan Ürdün’e gitti. ABD Savunma Bakanı, bölgedeki güvenlik meselelerini görüşmek üzere bugün Kral Abdullah ile bir araya gelecek.

Ziyaretinin devamında Matisse, Suriye’deki ihtilafa ve terör öğütlerine karşı yürütülen mücadeleye odaklanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve üst düzey askeri yetkililerle Türkiye’de görüşmelerde bulunacak.