Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington’dan BMGK’ya olağanüstü toplantı çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden (BMGK), Hamas ve Gazze’deki diğer grupların, İsrail’e yönelik son saldırıları nedeniyle olağanüstü toplanmasını talep etti.

Haley’den Filistinlilere suçlama

Konuya ilişkin açıklama, dün, ABD’nin Birleşmiş Milletler’deki Daimi Temsilcisi Nikki Haley tarafından yapıldı.

Haley, son olayların, 2014 yılından beri Gazze tarafından gerçekleştirilen en büyük saldırılar olduğunu belirtti. Nikki Haley, Filistinlilerin kullandığı havan toplarının, şehrin altyapısına ve bir anaokuluna zarar verdiğini kaydetti. Temsilci, BMGK’nın tepkisini dile getirmesi ve İsrail sivillerine yönelik son şiddet olaylarına cevap vermesi gerektiğini de vurguladı. Haley ayrıca Filistin yönetimine de Gazze’de gerçekleşen olaylar nedeniyle hesap sorulması çağrısında bulundu.

ABD tarafından yapılan açıklama öncesinde, İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Danny Danon da BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve BMGK’yı, İsrail’e düzenlediği saldırılar nedeniyle Hamas’ı kınamaya çağırmıştı. Meclis üyelerine yönelik mesajında da, “Sabah erken saatlerden beri, Hamas ve İslami Cihad Hareketi’nin terörist faaliyetleri kapsamında Gazze’den İsrail’in merkezindeki yerleşim birimine onlarca roket ve havan topu fırlatıldı. Sınırdaki protestolar kendiliğinden gelişen olaylar değil, aksine İsrail devletine karşı gerçekleştirilen koordineli saldırının bir parçasını oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

ABD’nin talep ettiği olağanüstü toplantının, bugün öğleden sonra gerçekleşmesi bekleniyor. Washington’ın hamlesinin, BMGK’daki diplomatların, Kuveyt’in Filistin halkı için uluslararası koruma talep ettiği taslak kararı müzakere etmeleri nedeniyle gerçekleştiği biliniyor. Kuveyt’in sunduğu karar taslağının, önümüzdeki günlerde oylanması bekleniyor.