Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington’dan Lübnan’a, Hizbullah’ı ekonomik düzenden uzaklaştırma uyarısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Hazine Bakanı Yardımcısı ve Yasadışı Finans ile Mücadele Birimi Başkanı Marshall Pilingesly, Lübnan yönetiminin İran destekli Hizbullah terör örgütünü ülkedeki ekonomik düzenden uzaklaştırması gerektiğini söyledi.

Pilingesly, iki günlük Lübnan ziyareti kapsamında yaptığı açıklamada, “Lübnan yönetimine, Hizbullah’ın ülkedeki ekonomik düzenin bir parçası olmaması için gerekli bütün icraatları yapması konusunda uyarıda bulunuyoruz” dedi.

ABD’nin Beyrut Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, Pilingesly’nin yapılan görüşmeler esnasında, İran’ın Lübnan’daki faaliyetlerinin engellenmesi hususunda da Lübnan yönetiminin dikkatini çektiği bildirildi.

ABD’li yetkililer, Hizbullah terör örgütünün finans kaynağının sadece İran olmadığını ve kara para aklayan iş adamlarının da örgütü finanse ettiğini belirtiyor.

“Lübnan’ı destekliyoruz”

Pilingesly, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile gerçekleştirdiği görüşmede, ABD Hükümeti’nin Lübnan’ın ekonomik düzeninin korunması noktasında Lübnan Hükümeti ile ortaklaşa çalışmaya önem verdiğini dile getirerek, “Güçlü, istikrarlı ve gelişen Lübnan’ı destekliyoruz” dedi.

ABD’li yetkili, ayrıca, Washington yönetiminin Lübnan hükümetine, ekonomik düzeninin DEAŞ ve benzeri terör örgütlerinden korunması noktasında da yardım edeceğini sözlerine ekledi.