Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington’dan Tahran’a yeni yaptırımlar | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD yönetimi, İran’ın balistik füze üretim programına katıldıkları gerekçesiyle suçlanan beş İran şirketine maddi yaptırım uygulayacak.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, konuya ilişkin açıklamasında, “ABD, insan hakları ihlallerine yönelik yaptırımlar da ekleyerek, İran rejiminin kötü niyetli eylemlerine karşı koymaya devam edecektir” diyerek 20 kişinin öldüğü protesto gösterilerine atıfta bulundu.

Hazine Bakanı, “Bu yaptırımlar, İran rejiminin İranlı vatandaşların refahından daha fazla öncelik verdiği balistik füze programı için anahtar role sahip kuruluşları hedef aldı” ifadesini kullandı.

ABD’nin finansal sistemine girişleri engellenecek

ABD’li Bakan, hali hazırda yaptırım listesinde bulunan Shahid Bekari Endüstri Grubu tarafından kontrol edilen 5 kuruluşa yaptırım uygulanacağını kaydetti.

Bu 5 şirketin yaptırım listesinde yer alması, ABD’deki tüm varlıkların dondurulması, onlarla ticari ilişkilerin engellenmesi ve ABD finansal sistemine girişlerinin engellenmesi anlamına geliyor.

Yaptırım uygulanacak şirketler; Shahid Bekari Endüstri Grubu tarafından kontrol edilen Shahid Kharrazi Industries, Shahid Sanikhani Industries, Shahid Moghaddam Industries, Shahid Eslami Research Center ve Shahid Shustari Industries.

Söz konusu şirketler, yer destek ekipmanları da dahil olmak üzere, İran balistik füzelerini geliştirme ve üretmekle suçlanıyor.