Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington’ın nükleer raporu tepkiye neden oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çin, Pentagon’un yeni nükleer politikasıyla ilgili yayınladığı son rapora yönelik eleştirilerde bulundu. Pekin’de yapılan açıklamada, “Pentagon, Çin’in kalkınma planları hakkında saçma öngörülerin yer aldığı, Çin’in nükleer güç tehdidinin abartıldığı yeni nükleer doktrinini yayınladı. Bu doktrine kesinlikle karşı çıkıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Raporda çoğunlukla Rusya üzerinde yoğunlaşılırken Çin’in nükleer cephaneliği konusunda şeffaf olmamasına da değinildi. Raporda Çin’in denizaltından atılacak nükleer silahlar da dâhil yeni bir kıtalararası balistik füze geliştirmeye başladığı, nükleer yeteneklerini artırdığı belirtildi. Ayrıca Çin’in tamamen olmasa da nükleer faaliyetler hakkında şeffaflığının yetersiz olduğuna dikkat çekildi.

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Rın Guoçiang, Pentagon’un Çin’in stratejik niyetlerini doğru şekilde anlaması gerektiğini belirterek Pekin’in nükleer gücünün oluşturduğu tehditleri abarttığını söyledi. Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) haberine göre Guoçiang, Çin’in söz konusu raporu şiddetle reddettiğini kaydetti. Ülkesinin nükleer gücünü her zaman ulusal güvenliğinin gerektirdiği düzeyde barındırdığını söyleyen Bakanlık Sözcüsü, ABD’nin dünyadaki en büyük nükleer cephaneliğe sahip olduğuna dikkati çekti. Guoçiang ayrıca “ABD’nin Soğuk Savaş zihniyetinden vazgeçmesini umuyoruz” ifadesini kullandı.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ise geçtiğimiz yıl yaptığı bir konuşmada ülkesinin 2050 yılına kadar “dünya çapında bir ordu” kuracağını belirtmişti.

1979 yılında Vietnam’a karşı gerçekleşen kısa bir savaşın ardından Çin, herhangi bir çatışmaya karışmadı. Ancak uluslararası varlığını güçlendirerek komşu ülkeleri endişelendirmeyi sürdürdü.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü, ABD’nin sahip olduğu 6800 nükleer başlığa karşı Çin’in 270 nükleer başlık bulundurduğunu duyurdu.

Pekin yönetimi ise uzun süredir Çin’in nükleer silahlara başvuracak ilk devlet olmayacağını yineliyor. Bakanlık Sözcüsü Guoçiang ne koşulda olursa olsun Çin’in nükleer silah kullanmama ilkesinde kararlı olduğunu ifade etti.

ABD-Rusya gerilimi

ABD tarafından yayınlanan raporda Pentagon, Rusya’nın silahlanmasına tepki olarak nükleer silahlar bulundurmak istediğini açıkladı. Moskova ise raporu Rusya karşıtı olmakla eleştirirken ABD’ye karşı güvenliğini sağlamak için “zorunlu tedbirler” alacağını vurguladı.

Raporda yer alan bir diğer ülke olan Kuzey Kore de Trump’ın Birliğin Durumu konuşmasındaki “diktatörlük” ifadelerini kınadı. Kuzey Kore, bu ifadelerin Pyongyang’ın gücünden korkan ABD Başkanı’nın “panik çığlığı” olduğunu kaydetti. Bir yıldan bu yana ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, karşılıklı olarak kişisel hakaretler ve tehditlerde bulunuyor. Trump, geçen çarşamba günü ABD Kongresi’nde yaptığı konuşmada “Kuzey Kore’nin acımasız diktatörü gibi halkını ezen başka bir rejim yok. Kuzey Kore’nin pervasızca nükleer füze bulundurma çabası çok yakında topraklarımızı tehdit edecek bir düzeye ulaşabilir. Bunu engellemek için en üst düzeyde baskı uyguluyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

Kuzey Kore ise kasım ayında ABD topraklarına ulaşabilen kıtalararası balistik füze denemelerinin ardından nükleer bir güç olduğunu ilan etmişti. Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA) tarafından yayınlanan bir bildiriye göre Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ABD Başkanı’nın sözlerini “Kibirliliğin ve küstahlığın zirvesi” olarak nitelendirdi. Ayrıca “Trump, ülkemize yönelik üst düzey baskıya değindi. Bu açıklama, halkımızın etrafındaki yüksek sosyal sistemimize yönelik ciddi bir hakarettir” dedi. Bildiride “Nükleer bir devlet olma hedefine ulaşan Kuzey Kore’nin gücü hakkında sadece panik çığlığı atıyorlar” ifadelerine yer verildi.

Trump ise Pyongyang hakkındaki görüşlerini desteklemek için Kuzey Kore’de gözaltına alınan ve ülkesine döndükten sonra haziran ayında ölen ABD’li öğrenci Otto Warmbier’in ailesini Kongre’ye davet etti. Fred ve Sindy Warmbier ile görüşen ABD Başkanı, “Dünyamıza yönelik tehdide tanıksınız. Gücünüz bizim ilham kaynağımız” dedi. Trump ayrıca konuşmasında Kuzey Kore’den kaçarak Güney Kore’ye sığınan ve diğer kaçaklara da yardımda bulunan Ji Seung-hoo’ya da dikkat çekti.

Kuzey Kore Sözcüsü ise Trump’a cevaben “Eğer Trump, bu görüşlerinden kurtulmazsa ABD’nin geleceğine ve güvenliğine karşı ciddi tehditlerin artmasına neden olacak” diye konuştu.

Güney Kore’den yapılan açıklamada ise Kore Yarımadası’ndaki geriliminin azaltılması çabaları çerçevesinde Pyeongchang kentinde yapılacak Kış Olimpiyatları ile ilgili olarak üst düzey Kuzey Kore yetkililerinin önümüzdeki cuma günü komşusuna 3 günlük bir ziyarette bulunacağı duyuruldu.

Güney Kore Birleştirme Bakanlığı’nın belirttiğine göre, Kuzey Kore Yüksek Halk Meclisi Başkanı Kim Yong-nam, beraberindeki 3 siyasi yetkili ve 18 kişilik destek ekibiyle birlikte Güney Kore’ye ziyarette bulunacak. Ancak açıklamada, Başkan Yong-nam’ın olimpiyatların açılışı törenine katılıp katılmayacağı konusunda herhangi bir bilgiye yer verilmedi.

Geçtiğimiz yıl Kuzey Kore’nin nükleer denemelerde bulunmasının ardından bölgede gerilim artmıştı. Daha sonra geçen ocak ayında, Kuzey Kore Olimpiyat Oyunları’na katılmak üzere Pyeongchang’a sporcu heyeti göndermeye hazır olduklarını açıkladı. Kuzey Kore’den gelen bu adımın ardından Kuzey ve Güney Kore arasında müzakereler başlarken, ardından iki ülke Kuzey Kore’nin olimpiyatlara sporcu ve sanatçılardan oluşan bir heyet göndermesi konusunda mutabık kaldı. Ayrıca iki ülke Olimpiyat Oyunları’nın açılış töreninde birleşmiş bir bayrak altında birlikte yürüyüş yapma ve kadın buz hokeyi dalında ortak bir takım kurma konusunda anlaştı. 10 Kuzey Koreli sporcu da geçen perşembe günü Güney Kore’ye ulaştı.