Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington’ın YPG’ye verdiği destek Ankara’nın tepkisine neden oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ABD ordusu, 4 Haziran’da Ankara ile Washington arasında anlaşmaya varılan Menbiç yol haritası çerçevesinde ilçede ikinci ortak devriye faaliyetini gerçekleştirdi.

TSK ve ABD askeri unsurlarının ikinci ortak devriye çalışmasını koordine ettiği bilgisini veren Türk askeri kaynakları, ortak devriyelerin, Menbiç cephe hattı ile Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki Cerablus ilçesini birbirinden ayıran Sacu Çayı civarında yürütüldüğü aktardı.

TSK ve ABD unsurları ilk ortak devriye faaliyetini 1 Kasım’da gerçekleştirmişti.

Türkiye ve ABD Dışişleri Bakanları tarafından, 4 Haziran’da Washington’da imzalanan yol haritası anlaşması kapsamında YPG birimlerinin Menbiç’ten çıkarılması ve ilçe merkezindeki askeri ve sivil meclislerin yeniden yapılandırılmasına kadar güvenlik ve istikrarın ortak denetimlerle sağlanması öngörülmüştü. Anlaşmanın 90 günlük bir zaman çizelgesine göre uygulanması planlanmıştı.

Ankara, Washington’ı DEAŞ’a karşı savaşta müttefiki olan YPG’yi desteklemesi nedeniyle yol haritasının uygulanmasını geciktirmekle suçlamıştı.

Ardından, ABD’nin 2 Kasım’da YPG ile Suriye’nin kuzeydoğu sınırları boyunca devriye gezmeye başlaması Ankara’yı kızdırmıştı.

“ABD ile ‘bir terör örgütü’ arasındaki ortak devriye kabul edilemez”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen salı günü AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada ABD ile ‘bir terör örgütü’ arasındaki ortak devriyenin kabul edilemez olduğunu söylerken, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), bu devriyelerin yürütülmesinin bölgedeki gerginliğin hafiflemesine neden olduğunu belirtti.

“Türkiye’nin güvenlik endişelerini anlıyoruz”

Anadolu Ajansı’nda (AA) yer alan habere göre, telekonferans yöntemiyle bir basın toplantısı düzenleyen ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey “Türkiye’nin güvenlik endişelerini anlıyoruz. YPG ve PKK arasındaki bağlantılara ilişkin endişelerini de anlıyoruz. Bu yüzden çok çok dikkatli davranıyoruz. Öncelikle Türkiye’yi ne yaptığımız ve neden yaptığımız konusunda bilgilendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Jeffrey, 2008-2010 arasında ABD’nin Ankara Büyükelçisi olarak görev yapan ve görevden ayrıldıktan sonra YPG birimleri konusundaki eleştirel ifadeleri ile ABD politikalarına karşı çıkmasıyla biliniyordu.

“YPG’yi PKK gibi bir terör örgütü olarak değerlendirmiyoruz”

Jeffrey, ABD’nin PKK’nın liderlerinin yakalanması için para ödülü konulduğunun hatırlatılması ve bunun bir çelişki olup olmadığının sorulması üzerine, “PKK’ya karşı yaklaşımız belli ama YPG’yi PKK gibi bir terör örgütü olarak değerlendirmiyoruz. Bunu daha önce de yapmamıştık Suriye konusuna müdahil olmaya başladıktan sonra da yapmadık” cevabını verdi.

“PYD/YPG’ye verilen destek PKK’ya verilmiş demektir”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise, “PYD/YPG’ye verilen destek PKK’ya verilmiş demektir” ifadelerini kullanarak Jeffrey’in “YPG’yi terör örgütü olarak tanımıyoruz” değerlendirmesine tepki gösterdi.

Kalın, “ABD’nin PKK’nın Suriye kolu olarak tanımladıkları PYD ve YPG’yi meşru, terörle ilgisi olmayan, PKK’dan ayrı bir örgüt gibi tanımlamaya çalışması bize sorarsanız beyhude bir çabadır” dedi.