Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İngiltere, Westminister Sarayı’nın tarihi karo taşlarını satıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiliz Parlamentosu’nda yaşanan tartışmaların bu defaki konu başlığı Parlamento binasının tabanını süsleyen 19’uncu yüzyıldan kalma orijinal ‘karo taşlarının’ satışıydı.

The Art Newspaper gazetesinde yer alan habere göre orijinal karo taşları, Parlamento Binası’ndaki (Westminster Sarayı) hediyelik eşya dükkanında tanesi 200 sterline satılıyor.

Parlamento giderlerinde kullanılmak üzere mağazanın online alışveriş sitesinde de aynı fiyattan satılan karo taşlarından şimdiye kadar yaklaşık 300 bin sterlin kâr elde edildi.

Karo taşları 1840 yılında döşendi

Gotik tarzdaki Westminster Sarayı’nın 1834’te yaşanan yangında büyük bölümünün tahrip olmasının ardından yeniden inşa edilme sürecinden sorumlu mimar Augustus Pugin’in tabiriyle ‘dünyanın en güzel karo taşları’ 1840 yılında binanın zeminine döşendi.

Gotik harfler taşıyan 75 bin karo taşı, binanın yeniden inşasında üye girişi, ana lobi ve Kraliyet Galerisi’ni de barındıran altı ana koridora döşendi.

Bu karo taşlarından bazıları, İkinci Dünya Savaşı sırasında hava bombardımanları nedeniyle tahrip oldu. Tahrip olan yerler daha sonra, 20’inci yüzyılda yenilendi.

Karo taşlarının 2010 yılında yeniden restore edilmesi kararıyla projeyi Encaustic Tile Conservation Project şirketi süreci devraldı.

Westminster Sarayı’ndaki restorasyon ve onarım işlemleri hâlâ devam ederken basında yer alan haberlere göre Kraliyet Galerisi’nde yenileri ile değiştirilen 6 bin karo taşı, parlamento binasındaki hediyelik eşya dükkanında 95 ila 200 sterlin arasındaki fiyatlarla satılarak onarım masrafları için gerekli para sağlandı.

Pratik bir bakış açısıyla sözü edilen satış süreci, devlet hazinesinden fon tahsis etmeksizin gerekli onarım miktarının sağlanması açısından faydalı görülüyor. Ancak tarihine büyük değer veren İngiltere’de, mirasın korunmasının önemi hakkında tartışmalar yaşanması da oldukça normal.

Oxford Üniversitesi’nden arkeoloji profesörü olarak görev yapan Dan Hicks, 19’uncu yüzyıldan kalma orijinal karo taşlarının satışının endişe verici bir emsal olduğunu dile getirerek “Parlamento üyeleri, Westminster Sarayı’ndaki serveti parça parça satıyor” eleştirisinde bulundu.

Parlamento Sözcüsü kullanıma uygun olan karo taşlarından yararlanmanın farklı yollarını bulma yönünde bir karar verildiğini dile getirdi.

Elde edilen gelirlerin, onarımın yanı sıra binanın farklı giderlerine de yönlendirileceğini kaydeden Sözcü, gelirin bir kısmının parlamento çalışmalarının tarihi ve mirası hakkında halkı bilgilendirme ve kamuoyunu bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar yapılması amacıyla oluşturulan yardım fonuna aktarılacağını bildirdi.

Westminster Sarayı’ndaki 8 milyon dolar tutması planlanan modernizasyon ve restorasyon projesi önümüzdeki yıl tamamlanacak.