Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Westminster saldırganı ‘cinayete teşebbüs’ ile suçlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere polisi, geçtiğimiz Salı günü Westminster’deki Parlamento binasının önünde 3 kişiyi yaralayarak bariyerlere çarpan aracın sürücüsü Sudan asıllı Salih Khater’ın (29) ‘cinayet teşebbüsü’ ile suçlandığını açıkladı.

Khater’ın Pazartesi günü Westminster Mahkemesi’nde hakim karşısında çıkacağını aktaran polis, kullanılan yöntem, seçilen bölge ile siviller ve polisin hedef alınması göz önüne alındığında, bu meselenin terör saldırısı olarak ele alındığını bildirdi.

BBC’de yer alan habere göre Khater, Libya’da bir süre geçirdikten sonra 2010 yılında İngiltere’ye mülteci olarak geldi. Eğitimine Birmingham’da devam etti ve İngiliz vatandaşlığı aldı. Ardından güvenlik sektörü üzerine lisans eğitimi alarak Nottingham’da güvenlik görevlisi olarak görev yaptı.

Khater’ın gerçekleştirdiği eylem, Mart 2017’de meydana gelen saldırıyla birçok yönde benzerlik taşıyor. İngiltere’de Mart 2017’de Halid Mesud isimli saldırganın aracını Parlamento binası önündeki kalabalığın üzerine sürmesi sonucu 1’i polis 5 kişi ölmüş, saldırıyı ise DEAŞ üstlenmişti.