Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Westminster saldırganı ‘terör ve cinayete teşebbüs’ suçlamalarıyla karşı karşıya | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere’deki hükümet makamları, dün, Salı günü Londra’daki parlamento binası yakınlarında arabayla yayalara çarparak 3 kişiyi yaralayan kişinin kimliğini açıkladı.

Sanık, Birmingham’da yaşayan Sudan kökenli İngiliz vatandaşı Salih Hatır

Basında çıkan haberlerde, 29 yaşında Sudan kökenli bir İngiliz olan şahsın adının Salih Hatır olduğu belirtildi.

Polis ise, söz konusu şahsın “terör eylemleri ve cinayete teşebbüs” suçlamalarıyla karşı karşıya kalacağını bildirdi.

Hatır’ın Salı günü arabasıyla Londra’daki parlamento binasının dışındaki bariyere çarparak durmasından önce yoldaki bisiklet sürücülerine ve yayalara çarpması sonucu 3 kişi yaralanmıştı.

Polis, Hatır’ın başlangıçta “terör eylemi” düzenlediği şüphesiyle tutuklandığını ve daha sonra “cinayete teşebbüs” gibi başka bir suçlamayla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Olayda yaralanan bir erkek ve bir kadın hastaneye kaldırılırken, üçüncü yaralı ise olay yerinde tedavi edildi.

Fransız Haber Ajansı AFP, söz konusu olayın, geçtiğimiz yıl, Westminster Köprüsü’nde bir şahsın, aracını yayaların üzerine sürüp ardından parlamento binasının demir parmaklıklarına çarptığı ve aracından inerek binaya girdiği saldırıya çok benzediğini belirtti.

Söz konusu saldırının faili Halid Mesud, parlamentoyu koruyan bir polis memurunu bıçaklamış, ardından güvenlik güçleri tarafından vurularak öldürülmüştü. Westminster’daki bu saldırıda 5 kişi hayatını kaybetmişti.

Bu arada bir parlamenterin belirttiğine göre, Salı günkü saldırıyı gerçekleştirdiğinden şüphelenilen kişinin, Mesud’un ikame ettiği şehir olan Birmingham’da yaşadığı düşünülüyor.

İngiliz polisi, Birmingham’daki iki adres ile Nottingham’daki bir yerde arama yaptı. Terörle Mücadele Karakolu’nun Şefi Neil Basu, şüphelinin istihbarat servisleri tarafından bilinmediğini doğrularken, The Times Gazetesi, sanığın yerel polis tarafından bilindiğine işaret etti. Gazete, Hatır’ın Facebook sayfasından aktardığı haberde, onun Birmingham’da bir mağaza işlettiğini, Sudan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde eğitim gördüğünü bildirdi.

Hatır’ın hayatı ve geçmişi sorgulanıyor

The Times gazetesi ayrıca, Hatır’ın çocukluk arkadaşı Ebubekir İbrahim’in, “O bir terörist değil. Onu çocukluktan beri tanıyorum. O iyi bir adam” dediğini aktardı.

Hatır’ın Sudan’da mısır ziraatıyla uğraşan bir aileden geldiği ve ailesine yardım etmek amacıyla para kazanmak için 5 yıl önce İngiltere’ye taşındığı söyleniyor.

İngiltere’nin merkezinde yer alan Coventry Üniversitesi’nin Sözcüsü, Hatır’ın Eylül ayında muhasebe eğitimine başladığını ancak Mayıs ayında öğrenimi bıraktığını doğruladı.

Öte yandan Daily Mail gazetesi ise, Hatır’ın arkadaşlarının ifadelerine yer verdiği haberde, suçlunun babasının ve erkek kardeşinin son aylarda öldüğünü bildirdi. Ayrıca, Facebook’ta arkadaşlarıyla müzik paylaştığını ancak uzun yıllardır bir şey yayınlanmadığını kaydetti.

Polisin ziyaret ettiği yerler arasında, Hatır’ın Birmingham’da sıklıkla gittiği internet kafe de yer aldı. Kafenin sahibi, sanığın bölgede bulunan mağazaların üzerindeki bir dairede yaşadığını, ancak birkaç ay önce taşındığını söyledi. Bölge sakinlerinden biri olan Somali asıllı Ahmed Abidi ise gazetecilere, “Haberlerde, Hatır’ın fotoğrafını görünce şoke oldum. Hemen her gün bölgedeydim ve dün polis geldiğinde de buradaydım. Hatır, çok sakin biriydi ve hiç kimseyle konuşmazdı” ifadelerini kullandı.

Polis, Hatır’ın yayalara çarptığı Ford Fiesta model arabanın Pazartesi günü gece yarısından kısa bir süre sonra Londra’ya gittiğini söyledi. Sabah saat 5 sularında parlmento çevresindeki bölgeye gitmeden önce, Oxford Caddesi yakınındaki Tottenham Court Yolu’nda seyir halinde olduğunu belirtti. Saldırının yaklaşık iki saat sonra gerçekleştiğini kaydetti.

Arabanın, 11 Eylül 2001’de ABD’deki saldırıların ardından İngiltere’nin önemli bölgelerinin etrafına koyulan ve son yıllarda daha da güçlendirilen güvenlik bariyerlerinden birine çarparak durduğunu ifade etti.

BBC Radyo’ya konuşan Londra Belediye Başkanı Sadık Han, dün yaptığı açıklamada, araçların olay yerine yakın bölgelere yaklaşmasını engelleme fikrini desteklediğini belirtti. “Parlamento Meydanı’nın bir kısmının sadece yaya bölgesi haline getirilmesini bir süredir savunuyorum” dedi. Ancak Han, hiçbir değişikliğin “ülke demokrasisindeki harika şeyin”, halkın parlamentoyu ziyaret etmesinin ve parlamento üyelerine uluşabilmesinin engellenmesine yol açmaması gerektiği konusunda da uyarıda bulundu.