Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

WhatsApp, 2018 itibariyle bazı telefonlarda çalışmayacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

WhatsApp şirketinin resmi sitesinden yapılan açıklamada, 1 Ocak itibariyle bazı telefonlarda uygulamanın kullanılamayacağı duyuruldu.

Açıklamada WhatsApp uygulamasının BlackBerry OS, BlackBerry 10, Windows Phone 8 (ya da aynı işletim sisteminin eski sürümleri) sistemini kullanan cihazlarda kullanılamayacğı kaydedildi.

Şirket karara gerekçe olarak yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“WatsApp’ı 2009’da piyasaya sunduğumuzda insanların kullandıkları telefonlara ait sistemler şu andan oldukça farklı görünüyordu. Apple Store o tarihten birkaç ay sonra kuruldu. O sırada satılan akıllı telefonların yaklaşık yüzde 70’i BlackBerry ve Nokia gibi farklı işletim sistemlerine sahipti. Günümüzde satışların yüzde 99,5’ini oluşturan Google, Apple ve Microsoft’un sunduğu işletim sistemleri o sırada satılan tüm mobil cihazların yüzde 25’inden daha azını oluşturuyordu” şeklinde bilgi verdi.

WhatsApp önce haziran ayında Nokia S60 Symbian telefonundaki uygulamayı durdurdu. Şirket 1 Aralık 2018’de Nokia S40 telefonlarındaki desteği ardından da Şubat 2020’de Android 2.3.7 ile çalışan eski telefonları desteklemeyi durdurmayı planlıyor.

Şirket, “Bu telefonlar her ne kadar tarihimizin önemli bir parçası olsa da gelecekteki uygulamamızda geliştirmek istediğimiz özellikleri sunma kapasitesini sağlamıyorlar. Bu cep telefonlarından birini kullanıyorsanız iPhone veya Windows Phone ile güncellemenizi öneririz” ifadelerini kullandı.