Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

WHO: Hava kirliliği yeni bir tütündür | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), hava kirliliğinin tehditleri konusunda uyarısını yineleyerek, hava kirliliğinin yeni bir tütün olduğunu vurguladı.

WHO, basit bir nefes alma eyleminin yılda 7 milyon insanı öldürdüğünü ve milyarlarca insana da zarar verdiğini belirtti.

WHO müdürü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Dünya tütüne dönüştü. Soluduğumuz hava yeni bir tütün. Aynı şeyle karşı karşıyayız. Zengin ya da fakir kimse, hava kirliliğinden kaçamaz. Bu sessiz bir halk sağlığı acil durumudur” diye konuştu. The Guardian’ın haberine göre Adhanom Ghebreyesus, bu hava kirliliğinin önlenemez ölümlere ve sonuçlara neden olacağını belirterek, özellikle çocuklar olmak üzere dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 90’ı zehirli havaya maruz kaldığını söyledi.

Müdürün bu açıklamayı, 30 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında Cenevre’deki WHO Genel Merkezi’nde gerçekleşen Dünya Hava Kirliliği ve Sağlık Kongresi’nden birkaç gün önce yaptı.

İklim değişikliği, iklim koalisyonu, hava kirliliği ve Birleşmiş Milletler Ekonomik Komisyonu konuları hakkında düzenlenecek konferans, Dünya Meteoroloji Örgütü ve Birleşmiş Milletler Çevre Programı ile koordineli olarak yapılacak.

Konferansa sağlık ve çevre bakanları, ülke temsilcileri, uluslararası kurum temsilcileri, sağlık ve diğer sektörlerin temsilcileri katılacak.