Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

WHO Zimbabve Devlet Başkanı’nı iyi niyet elçisi yapmaktan vazgeçti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) yapılan açıklamada, Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe’nin iyi niyet elçisi olarak seçilmesi üzerine, Batılı destekçiler ve insan hakları örgütlerinden gelen tepkilerden dolayı bu karardan vazgeçildiği belirtildi.

WHO Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Endişelerini ileten herkesi dikkatle dinledim” dedi. Twitter üzerinden açıklama yapan Ghebreyesus, “Son birkaç gündür Başkan Mugabe’yi, Afrika’da bulaşıcı olmayan hastalıklar için iyi niyet elçisi olarak atama kararı almıştık. Şu an ise bu karardan vazgeçtik” ifadelerini kullandı.

Ghebreyesus, geçtiğimiz hafta Mugabe’nin de katıldığı Uruguay’da düzenlenen toplantıda Mugabe’nin iyi niyet elçisi olarak seçildiğini duyurmuştu. Ancak Cenevre’ye geri dönen WHO Başkanı, gelen tepkiler üzerine Twitter’dan yaptığı açıklamada kararın yeniden değerlendirildiğini belirtti.

Ghebreyesus yaptığı açıklamada, “Küresel sağlık sistemi oluşturabilmek için tüm ülkeler ve liderleriyle çalışmaya söz veriyoruz. Mugabe’yi bölgedeki diğer liderlere örnek olması ümidiyle seçtik” ifadelerini kullanmış ve Zimbabve’yi kamu sağlığı çalışmalarından ötürü tebrik etmişti.

Karar öfke ve şok etkisi yarattı

Çok sayıda eski ve yeni WHO çalışanı, örgütün başkanlığına seçilen ilk Afrikalı olan ve Etiyopya eski Sağlık Bakanı Tedros Adhanom Ghebreyesus’un kararının ‘kötü değerlendirme ve kötü karar’ şeklinde eleştirdiler. Konunun Etiyopya eski Sağlık Bakanı ve WHO Başkanı Ghebreyesus’un Afrika Birliği başkanlığı için Mugabe’nin desteğini almasıyla ilişkili olabileceği suçlamasında bulunuldu.

37 yıldır iktidarda bulunan Mugabe, Batı tarafından Zimbabve’nin ekonomisini çökertmekle ve insan hakları ihlalleriyle de suçlanıyor.

Mugabe’nin seçilmesini şaşırtıcı ve hayal kırıklığı olarak nitelendiren İngiliz hükümeti, bu seçimin WHO’nun dünya çapındaki çalışmalarına gölge düşürebileceğini belirtmişti.

Adını vermek istemeyen bir WHO yetkilisi, ‘Tedros’un mali destek kaynağının nereden geldiğini unutmaması gerekir” ifadelerini kullandı.