Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Winnie Mandela son yolcuğuna uğurlandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Afrika’da ırkçılık karşıtı aktivistlerin önde gelenlerinden olan Winnie Mandela bugün on binlerce kişinin katıldığı cenaze töreni ile son yolcuğuna uğurlandı. ‘Ulusların annesi’ olarak bilinen 81 yaşındaki Mandela’nın ölümü nedeniyle 2 Nisan’da ilan edilen 10 günlük ulusal yas bugün sona erdi.

Madela’nın naaşı Johannesburg’un Soweto banliyösündeki evinden motosikletler eşliğinde ayrıldı.

Yas kıyafetleri giyen yaklaşık 20 bin kişi Soweto’ya birkaç kilometre uzaklıktaki Orlando Stadyum’unda şarkılar söyleyerek Madela’yı uğurladı.

Siyahlara bürünen 31 yaşındaki Movanu Mohadi, AFP’ye yaptığı açıklamada “Annemiz özgürlüğümüz için savaştı. Onu onurlandırmamız gerekiyor” dedi.

53 yaşındaki Brian Magkaza da “En iyi askerlerden biriydi. Baştan sona savaştı. Anne, güvenle git” diye konuştu.

35 yaşındaki öğretmen Tsakani Maluki, Winnie Mandela için “Tarihin bir parçası olmak için geldim. O bizim sevgili büyükannemizdi. Ülkemiz için savaştı” dedi.

Törene katılanlardan Gloria Mabasa da “O adamlar parmaklıklar ardındayken mücadele etti” ifadesini kullandı.

Cenaze merasimine aralarında Kongo Cumhurbaşkanı Denis Sassou ve Namibya Devlet Başkanı Hage Geingob’un da aralarında olduğu çok sayıda devlet liderinin katılması bekleniyor. ABD’deki sivil haklar aktivistlerinden Jesse Jackson’ın da katılacağı törenin başlangıcında Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa’nın bir konuşma yapması planlanıyor.

Bir özgürlük savaşçısı

Winnie Mandela, Nelson Mandela’nın hapiste bulunduğu 27 yıl boyunca eşinin serbest bırakılması için Güney Afrika’nın yanı sıra dünyanın çeşitli yerlerinde de kampanyalar yürüttü.

1990 yılında Nelson Mandela’nın serbest bırakılmasından sonra çiftin yan yana durduğu fotoğraf, ırkçı yönetime karşı elde edilen zaferin simgesi olmuştu.

Ancak bu evlilik sürmedi. Çift, Mandela’nın Nobel Barış Ödülü’nü kazanmasından 2 yıl sonra, 1992 yılında ayrıldı.

Mandela 1980’lerde Ulusal Parti hükümetiyle işbirliği içindeki polislere ve partinin işbirlikçilerine düzenlenen saldırılardan sorumlu tutularak birçok kez hücre hapsine çarptırılmıştı.