Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Woerth, Sarkozy’nin yasadışı seçim finansmanına dahil olmakla suçlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa yargısı 29 Mayıs’ta, eski Fransız Bakan Eric Woerth’e yöneltilen ülkenin eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin seçim kampanyasının “yasadışı finansına dahil olmak” ile ilgili suçlamalara odaklandı.

Fransız haber ajansı AFP’ye göre suçlama, yolsuzlukla mücadele birimlerinin soruşturmaları kapsamında Sarkozy’nin kampanyasından sorumlu mali yetkili ve Ulusal Meclis’teki Maliye Komitesi Başkanı tarafından yapıldı. Polis, 2017 yılının eylül ayında, geçen mart ayında yolsuzluk ve görevini kötüye kullanmayla suçlanan dönemin sağcı adayı Sarkozy çevresindeki “büyük para hareketliliğine” dikkati çekmişti.

Woerth’un avukatı Jean-Yves Leborgne’in açıklamasına göre soruşturmayı yürütenler, seçimler sırasında ve sonrasında Sarkozy’nin seçim kampanyasındaki iş birlikçilerine yaklaşık 11 bin euro ödediği bilgisine ulaştı. Avukat, Woerth’un 2017 yılının eylül ayındaki ifadelerine dikkati çekerken müvekkilinin olaydan yaklaşık 10 yıl sonra, kampanya sonrasında ödenen miktarın değerinin yaklaşık 30 bin euro olduğunu tahmin ettiğini söyledi.

Woerth ve yardımcısı, söz konusu dönemde kampanya üyelerine ödül olarak 200 ila 2 bin euro arasında değişen değerde zarfların dağıtıldığını belirtmişti. Söz konusu paralara değinen Woerth ve yardımcısı zarfların, kim olduğu bilinmeyen kişiler tarafından postalanan ve nakit para içeren bağışlar olduğunu ifade etmişti.

Woerth’a yönelik yeni suçlama ise yargının, dağıtılan paraların kaynağının Lübnan asıllı Fransız Ziyad Taki el-Din arabuluculuğuyla Libya’nın eski lideri Muammer Kaddafi olduğuna inanmasından kaynaklanıyor. Taki el-Din, 2016 yılının kasım ayında, 2006 sonuyla 2007 başlarında dönemin İçişleri Bakanı Sarkozy’e ve Sarkozy’nin konuya dair kendisine suçlama yöneltilen ofis müdürü Claude Gian’a 5 milyon euro teslim ettiğini duyurmuştu.

Avukat Leborgne ise konuya dair yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Meseleleri delil olmadan bir araya toplamak ve Kaddafi’nin ödediği milyonlarca euro hakkında konuşmak mantıklı mı? Müvekkilim Eric Woerth, bu bağı ve şu anda maruz kaldığı soruşturmayı tamamen reddediyor.”