Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

WSJ: Rahip Brunson 12 Ekim’de serbest bırakılabilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ankara ve Washington arasında gerginliğe neden olan ABD’li Rahip Andrew Brunson krizini sona erdirmek için rahibin serbest bırakılmasına yönelik bir anlaşma olduğuna dair bir iddia ortaya atıldı.

Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Türk yetkililerin, Rahip Andrew Brunson’ın 12 Ekim’de yapılacak olan duruşmada serbest bırakılabileceğine dair sinyal verdiklerini öne sürdü.

Gazetede yer alan habere göre, Türk yetkililer, Brunson’ın serbest kalabilmesi için, rahibin ABD’ye gönderilmesi konusunda Washington’ın uyguladığı baskıyı sonlandırması gerektiğini söylüyor.

ABD’li bir yetkilinin ifadelerine dayandırılan haberde, Brunson’ın hemen serbest bırakılmasını isteyen Trump yönetiminin, ekonomik krizden endişe eden Ankara’ya yönelik baskıları hafifletmeye karar verdiği bilgisi de yer aldı.

Haberde ismi açıklanmayan ABD’li yetkili, iki ülke arasında daha önceki görüşmelerin çöktüğünü hatırlatarak, Brunson’ın serbest bırakılacağına dair erken kutlama yapılmaması konusunda da uyardı.

Gülen Hareketine operasyon: 61 gözaltı kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, dün, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 13 binbaşı, 12 yüzbaşı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 4’ü üsteğmen, 7’si teğmen, 5’i astsubay olmak üzere, Gülen Hareketi ile irtibatları tespit edilen 61 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Bylock’tan 21 gözaltı

Buna paralel olarak, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca yürütülen soruşturma kapsamında, Gülen Hareketi’nin şifreli mesajlaşma programı ByLock’u, kullandıkları tespit edilen ve konuşmaları deşifre edilen şüpheliler hakkında gözaltı kararı verildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği operasyonda, örgütün sözde eğitim yapılanmasında yer aldığı iddiasıyla 21 şüpheli yakalandı.

Kara Kuvvetleri’ndeki yapılanmaya operasyon: 110 gözaltı kararı

Ordu saflarına yönelik operasyonlar hızlanırken, son olarak, Gülen Hareketi’nin Hava Kuvvetleri’ndeki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, muvazzaf 110 asker için gözaltı kararı verildi. 16 ildeki operasyonların ardından 110 şüpheliden 85’i, gözaltına alındı.

Türkiye’nin Batı’daki müttefikleri, yaşanan darbe girişiminin ardından yürürlüğe girerek Temmuz ayına kadar devam eden olağanüstü hal (OHAL) kapsamında yüzbinlerce insanın görevden uzaklaştırıp gözaltına alınmasını eleştirirken, Erdoğan’ın, rakiplerine baskı uygulamak için darbe girişimini kullandığını iddia etti.

Türkiye ise, ulusal güvenliğe yönelik tehditler ile başa çıkabilmek için bu tedbirlerin gerekli olduğunu ifade etti.

Karlov’un katilinin yeni görüntüleri ortaya çıktı

19 Aralık 2016 tarihinde, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’u öldürdükten sonra polis tarafından vurularak öldürülen polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’ın suikastten 10 saat 16 dakika öncesine ait görüntüleri ortaya çıktı.

Hürriyet gazetesinde yer alan haberde, Büyükelçi suikastini araştırmaya devam eden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın erişim izni vermesinin ardından çıkan görüntülerde, suikast günü sabah saatlerinde Altıntaş bir günlük rapor almak için Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Acil bölümüne geldiği görülüyor.

Karlov suikastı soruşturması kapsamında, şu ana kadar 8 kişi hakkında yakalama kararı çıkarılırken, Rus yetkililer geçtiğimiz hafta Ankara’ya gelerek soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Adem Akıncı ile görüşerek, soruşturma dosyasının geldiği aşama hakkında bilgi aldı.

Enver Altaylı’nın kızından imza kampanyası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 27-29 Eylül arasında gerçekleştireceği Berlin ziyareti öncesinde, Türk asıllı Alman vatandaşı Enver Altaylı’nın (73) kızı Zeynep Potente babasının serbest bırakılması için bir web sitesi üzerinden imza kampanyası başlattı.

Alman haber ajansı DPA’ya konuşan Zeynep, şimdiye kadar babasının durumunu daha da zorlaştırmamak için sessiz kaldıklarını, fakat bunun artık bir anlamı kalmadığını söyledi.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Başbakan Angela Merkel’e de seslenen Zeynep, babasının kalp ve dolaşım rahatsızlıkları nedeniyle her gün daha da zayıf düştüğüne dikkat çekerek, “Daha ne kadar dayanabileceğini bilemiyoruz” dedi.

Enver Altaylı’nın kızının bir hafta önce başlattığı imza kampanyasına şu ana kadar 18 bin kişi destek verdi.

Gülen Hareketi soruşturması kapsamında tutuklanan eski MİT mensubu Enver Altaylı’nın ailesi, Altaylı’nın henüz iddianame hazırlanmadan, bir yıldan fazla süredir tek kişilik hücrede tutulduğunu söylüyor.