Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yabancı ülkelerin Afrika’daki gözde üs merkezlerinden Cibuti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Geçtiğimiz sene bu tarihlerde Çin, ilk yurt dışı askeri üssünü Cibuti’de faaliyete geçirmişti. Bu askeri üs için Çin, 6 bin denizcinin görev yaptığı dev ABD üssüne ve İHA istasyonuna sadece 10 km uzaklıkta bir alanı tercih etmişti.

Cibuti’de ayrıca İngiltere, Fransa ve Japonya başta olmak üzere diğer bazı ülkelerin de askeri varlığı bulunuyor.

Suudi Arabistan’ın da Cibuti’de kurduğu ilk yurt dışı askeri üssün tamamlanmasına az kaldı. Bu adımla hem Suudi Arabistan liderliğindeki Koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının Yemen’deki yükünün hafifletilmesi hem de İran’ın Somali sahilleri üzerinden Husi milislere verdiği desteğin kesilmesi hedefleniyor. Cibuti yabancı ülkelerin Afrika’daki üs merkezlerinden olma konumunu koruyor.

Cibuti Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki kardeşlik ilişkileri ve askeri alandaki işbirliğine dikkat çekerek, Suudi Arabistan’ın Cibuti’de üs kurmasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Ancak Cibuti’de üs kurmak, her devlet için kolay olmayabiliyor. Örneğin, bir bakanlık yetkilisi, Rusya’nın askeri üs açma talebini reddettiklerini ifade ediyor. Yetkili, Rusların talebini geri çevirmelerine gerekçe olarak Suriye’de devam eden çatışmalarda kullanılmaması yönündeki isteklerini gösteriyor.

Birçok yabancı ülkenin askeri üssüne ev sahipliği yapan Cibuti’nin aynı zamanda Afrika kıtasında terörle mücadelede koordinasyon merkezi görevi gördüğü belirtiliyor.