Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yağış miktarındaki düşüş, Moritanya’daki gıda krizini arttıracak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünya Gıda Programı (WFP) yetkilileri, yetersiz yağışların Moritanya’yı önemli bir gıda krizine sürükleyebileceği konusunda uyarıda bulundu.

WFP’nin Batı ve Orta Afrika Bölgesel Direktörü, çarşamba akşamı, Moritanya’nın başkenti Nuakşot’ta yaptığı basın toplantısında, bu yıl yağış oranının yeterli olmadığını ve ülkenin geniş bir alanının ciddi bir gıda krizine maruz kalacağından korktuklarını dile getirdi.

Uluslararası topluma olumsuz bir çağrı yapmak için henüz erken olduğunu söyleyen Direktör, WFP’nin 2017 yılının son aylarında hala nüfusun durumu hakkında veri topladığını ifade etti.

2018 yılı hakkında da bilgi veren Direktör, Moritanya nüfusu için 18 milyon dolar ve Moritanya’daki 50 bin kişilik Embera Mülteci Kampı’nda yaşayan Malili mülteciler için gerekli olan 15 milyon dolar da dahil olmak üzere, program ve planlarının 38 milyon dolarlık bir bütçe gerektirdiğini belirtti.

Moritanya’da bu yıl yaşanan yağış miktarındaki büyük düşüş sebebiyle, büyük kırsal alanlarda otlatma ve tarım için su sıkıntısı yaşanmış, buna bağlı olarak yiyecek eksikliği ortaya çıkmıştı.