Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yağışların sona erdiği Hindistan’da salgın hastalık riski artıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hindistan’ın Kerala eyaletinde yaklaşık 10 gündür süren şiddetli yağışlar etkisini kaybederken, yağışlardan etkilenen 725 binden fazla kişi ise kamplarda yaşamaya başladı. Yetkililer, bu kamplarda yaşayan insanların yoğunluğundan ötürü salgın hastalıkların baş göstermesinden endişe duyuyor.

Hindistan’ın Kerala eyaletinde 8 Ağustos’ta başlayan ve son yüzyılda bölgede görülen en şiddetli yağışlardan biri olan felakette, hayatını kaybedenlerin sayısı 370’e yükseldi.

725 bini kişi evlerini terk etti

Onlarca helikopter ve teknenin katılımıyla devam eden kurtarma çalışmalarında dün, mahsur kalan yüzlerce kişi kurtarıldı. Kerala hükümeti sözcüsü AFP’ye verdiği demeçte, yüzyıldan bu yana Hindistan’ın güneyindeki Kerala’da görülen ve 29 Mayıs’ta başlayan Muson yağmurlarından bu yana ölü sayısının 370’e yükseldiğini ifade ederek, 725 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını belirtti.

Hindistan Meteoroloji Servisi’ni açıklamasına göre, Kerala’daki yağışların 23 Ağustos’a kadar devam etmesi bekleniyor. Mayıs ayının sonundan bu yana devam eden muson yağmurları, Hindistan’ın güneyindeki turizm bölgesi tüm köylerde toprak kaymalarına ve sel baskınlarına yol açtı.

Halk, acil durum kamplarına sığındı

Yaklaşık 350 binden fazla kişi 3 bin acil durum kampına sığındı. Mahsur kalan halka karadan, havadan ve denizden yardımlar sürüyor. Sel nedeniyle çok sayıda yol ve 134 köprü hasar gördü. Ayrıca Kerala tepelerinde en çok zarar gören bölgeler tahliye edildi.

Bölge sakinleri sosyal medya aracılığıyla yardım kuruluşlarıyla temas kuramadıklarını belirtirken, yerel bir yetkili, bölgede bulunan ağlardaki hasarın iletişim kurmayı engellediğini belirtti. Mahsur kalanların bulunduğu bölgelere helikopterlerle içme suyu ve yiyecek atılırken, içme suyu yüklü trenlerin Kerala’ya doğru yola çıktığı ifade edildi.

Su seviyesinin tehlikeli seviyelere ulaşması nedeniyle onlarca rezervuar ve baraj kapakları açılırken, yerel yönetim, 10 bin kilometreden fazla yolun hasar gördüğünü ifade etti.

Bölge halkı zor günler geçiriyor

Kerala’nın başkenti Thiruvananthapuram’a 120 kilometre uzaklıktaki Chengannur şehrinde 4 gündür dünya ile bağlantısı kesildi. Basında çıkan haberlere göre, askerler ve ordu gemileri bu şehrin bulunduğu bölgeye ulaştı.

Chengannur temsilcisi Saji Sherian, bir televizyın kanalına verdiği demeçte, şehirdeki ölü sayısının artmasından korktuğunu dile getirerek, göz yaşları içinde yardım çağrısında bulundu.

Resmi rakamlara göre geçen yıl bir milyondan fazla turistin ziyaret ettiği Kerala’da her yıl haziran ayından eylül ayına kadar şiddetli yağışlar yaşanmaktadır.

Hasar 2.9 milyar dolar

Yerel yönetim yaptığı açıklamada, ilk tahminlere göre maddi hasarın 2.9 milyar dolar değerinde olduğunu, toplam hasarın sular çekildikten sonra belirlenebileceğini ifade etti.

Yardım faaliyetlerinin artırılması için Kerala Genel Müdürü, şimdiye kadar yapılan yardımlara ek olarak, maddi yardım sağlanmasını, 20 helikopter ve 600 geminin gönderilmesini istedi.

Cumartesi günü bölgeyi ziyaret eden Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Kerala’ya 75 milyon dolar acil yardım yapıldığını açıkladı.