Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yahudi ulus devlet yasası hakkında İsrail Parlamentosu’nda istisnai oturum | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Parlamentosu bugün, Yahudi ulus devlet yasasıyla ilgili 8 Ağustos günü istisnai bir oturumun düzenleneceğini açıkladı.

52 muhalif milletvekili, geçtiğimiz Perşembe günü parlamentonun yaz oturumunu sonlandırmasının ardından bir oturum düzenlenmesi için meclise çağrıda bulunmuştu. 19 Temmuz’da İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun desteğiyle İsrail parlamentosu tarafından onaylanan kanun, ulusal çıkarların bir parçası olarak Yahudi beldelerinin kurulmasını desteklerken ülkede yeni tartışmaları da beraberinde getirmişti.

İstisnai oturumda tartışmalı yasa ele alınacak

Yasaya göre Arapça resmi dil olmaktan çıkacak ve ülkenin tek resmi dili İbranice olacak. Ayrıca kanun İsrail temel kanunlarının bir parçası haline gelecek. Muhalif milletvekillerinin açıklamasına göre, istisnai oturumda Yahudi ulus devlet yasası ve yasanın demokratik değerler boyutu odak noktası olarak ele alınacak.

Ülkedeki Dürzilerin durumu

Yasayı hazırlayan Likud milletvekili Avi Dichter, Arap kökenli İsrailli milletvekillerinin ‘ırkçı’ olarak tanımladıkları yasada herhangi bir değişiklik yapılmasını reddetti.

Dichter, “Dürziler için yasayı değiştirmenin geçerli bir sebep olduğunu düşünmüyorum” diyerek, onların durumunu belirleyen ayrı bir yasayı desteklediğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı yasayı Arapça olarak imzalayacak

İsrail medyasında yer alan haberde, İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’in, Arap kökenli İsrail milletvekilleri ile görüşme sırasında kanuna muhalif olduğunu ifade etmek için yasayı Arapça olarak imzalayacağı belirtildi. Fakat AFP’nin haberine göre cumhurbaşkanı sözcüsü bu açıklamayı onaylamayı reddetti.

Öte yandan Likud milletvekili Dichter, Cumhurbaşkanı’nın hukuk metnini ülkenin resmi dili olan İbraniceyle imzalaması gerektiğini vurgulayarak, Rivlin’in yasaya isterse Arapça ibare eklemekte özgür olduğunu ifade etti.

İsrailliler yüzde 46’sı yasayı destekliyor

İsrail Demokrasi Enstitüsü tarafından yürütülen bir ankete göre, İsraillilerin yüzde 46’sı yasayı destekliyor. Yasayı destekleyen yüzde 46’lık kesimin yüzde 52.3’ünü Yahudiler oluşturuyor. 600 kişinin katıldığı ankette yüzde 4.1’lik hata payı bulunuyor.

Netanyahu Pazar günü yaptığı açıklamada, daha önce onaylanan yasaların Yahudi olmayanlar için eşitliği garanti ettiğini söylemişti.