Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yahudi yerleşimciler Nablus’ta Filistinlilere saldırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İşgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nablus kenti yakınlarında Yahudi yerleşimci bir kadın Perşembe akşamı trafik kazasında öldü. İsrail istihbarat soruşturmaları ve İsrail ordusu, olayın saldırı olmadığını ve bir kazadan ibaret olduğunu açıklamasına rağmen, bir grup Yahudi Cuma akşamı, Nablus’un güneyindeki Leben köyünde 200 zeytin ağacını kesti, Filistinlilere ait 40 aracın camlarını kırdı ve farklı mekanlarda saldırılarda bulundu.

Basınında yer alan haberlere göre, Nablus kenti yakınlarında bulunan Givat Gilad Yahudi yerleşimi biriminde, 30 yaşındaki Yahudi yerleşimci bir kadına araç çarptı. Kazada kadın hayatını kaybederken, 63 yaşındaki taksi şoförü olay yerinden hızla uzaklaştı. Kazanın ışıklı bir caddede gerçekleşmesi ve sürücünün görmeme ihtimalinin olmaması nedeniyle bu durum yerleşimcilerin tepkisini çekti. Akıllara suikast şüphesini getirdi. Bunu bahane eden bir grup yerleşimci toplanarak, gece geç saatlere kadar Nablus ve çevresinde Filistinlere ait alanlara saldırılarda bulundu.

40 aracın camlarını kırdılar

Filistinli görgü tanıklarına göre, yerleşimciler bir buldozeri ateşe verdi ve Calud köyündeki evlere saldırdı. Nablus civarında birkaç ana yolu kapatan yerleşimciler, Zatara ve Huvara kontrol noktasının yanı sıra Aley yerleşim yerlerinde saldırı düzenleyerek, Filistinlilere ait yaklaşık 40 aracın camlarını kırdı. Olayda bazı Filistinli vatandaşlar hafif yaralandı.

Kuzey Batı Şeria’daki yerleşim bölgesinden sorumlu Ghassan Daghlas, Aley’deki yerleşimcilerin bir Filistinli vatandaşa ait arazide bulunan 200 zeytin ağacını tamamen yok ettiğini açıkladı.

İsrail ordu sözcüsü, ordu ve İsrail iç istihbarat servis Şin Bet’in ilk incelemelerine göre olayın suikast olmadığını ve kazanın ardından korkarak kaçan şoförün daha sonra teslim olduğunu açıkladı.