Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yaralı Filistinliyi öldüren İsrail askeri serbest bırakıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin hükümeti tarafından bugün yapılan açıklamada, Filistinli bir yaralıyı öldürdükten sonra tutuklanan İsrail askerinin 9 ay sonra serbest bırakıldığını açıkladı. Bunun daha fazla Filistinlinin öldürülmesi için bir teşvik olduğu belirtildi.

Ramallah’taki haftalık toplantıdan sonra, hükümet tarafından yapılan açıklamada, işgal yetkililerinin katil askerin serbest bırakılması kararı kınandı. Söz konusu asker, el-Halil’de Abdulfettah eş- Şerif’i şehit etmişti.

Açıklamada, “Erken serbest bırakma kararı, işgal askerlerine masum halkımızı katletme konusunda yeşil ışık yakıyor” ifadelerine yer verildi.

İsrail Mahkemesi, geçtiğimiz yıl Şubat ayında Elor Azaria’yı 18 ay hapis cezasına çarptırmıştı. Daha sonra bu ceza 9 aya indirildi.

Azaria, el-Halil’de orduda acil yardım görevlisi olarak görev yapıyordu. Olay sırasında Azaria, yaralanıp hareketsiz kalan 21 yaşındaki Filistinli Abdulfetteh eş- Şerif’i başında vurarak öldürmüştü.

Azaria yaklaşık bir yıl süren mahkemesi süresince tutuksuz yargılandı.

Hakkında verilen hüküm, geçtiğimiz yılın Ağustos ayında uygulanmaya başlanmıştı. Bugün de hakkında verilen ceza 9 aya indirilerek serbest bırakıldı.