Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yarım milyon Yemenli koleraya yakalandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), vebanın yayılmaya başladığı 4 ay içerisinde yarım milyon Yemenli’nin koleraya yakalandığını ve bu hastalık sebebiyle bin 975 kişinin hayatını kaybettiğini ifade etti. Örgüt, 5 bin Yemenli’den fazlasının su yoluyla bulaşan yeni bir virüse yakalandığını söyledi. Savaşın başladığı 2,5 seneden beri sağlık sistemi çöken devlette, kayıtlar günlük olarak tutuluyor.

Örgüt yaptığı açıklamada, bu yıl şüpheli kolera vakalarının toplam sayısının yarım milyona ulaştığını, geçtiğimiz nisan ayının sonunda hızlıca yayılan vebadan dolayı yaklaşık iki bin insanın öldüğünü açıkladı. Aynı zamanda, “Kaydedilen en yüksek seviyelere kıyasla, koleranın yayılmasının bazı bölgelerde gözle görülür bir şekilde yavaşladığını; ancak yakın zamanlarda virüsün bulaştığı bölgelerde hastalığın hızla yayıldığını ve büyük oranda vakanın kaydedildiğini ekledi. Toplamda 503 bin 834 vaka olduğunu kaydeden Örgüt, saatler içerisinde gerekli ilaç alınmadıkça hastaların ölebileceği vurgulandı.

Yemen’deki Kolera virüsünün yayılma hızının sebepleri arasında: genel sağlık durumunun çökmesi, sağlık hizmetlerinin bozulması ve özellikle Husi darbesiyle başlayan çatışmalar neticesinde ülkenin birçok bölgesine yapılan su temininin kesilmesi gösteriliyor. Milyonlarca insan temiz su elde edemiyor. Ayrıca Yemen’in büyük şehirlerindeki bütün atık hizmetleri durmuş durumda. Sağlık Örgütü, zarar, yıkım veya mali kaynakların azalması sebebiyle, sağlık kuruluşlarının yarısından fazlasının kapatılmasından sonra çökmüş sağlık durumlarıyla mücadele ediyor. Ülke ise ilaç ve malzeme eksikliğinden yakınıyor.

BM’ye bağlı Sağlık Örgütü, milyonlarca Yemenli’nin temiz su elde edemediğini ve büyük şehirlerde atık hizmetlerinin durduğunu ifade etti. Yemen sağlık sektöründe çalışan 30 bin çalışanın, yaklaşık bir yıldır maaşlarını alamadığını belirtti. WHO Genel Müdürü Tedros Adnahom, “Doktorlar ve hemşireler, sağlık sektörünün dayanaklarıdır; onlar olmadan Yemen’de hiçbir şey yapmamız mümkün değil. Hayat kurtarmaya devam etmek için maaşların en kısa sürede ödenmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

WHO, kolera tedavi poliklinikleri açmak, sağlık tesislerinin yeniden açılması ve tıbbi teminin sağlanması için ortaklarıyla beraber saatler boyu çalıştıklarını söylüyor. Örgüt Sözcüsü Fazilet eş-Şayib, geçtiğimiz cuma günü yaptığı açıklamada, “Virüsün yayılması bazı bölgelerde durduruldu. Böylece geçtiğimiz dört hafta içerisinde virüse yakalanmış eyaletlerin çoğunda kaydedilen vakalarda gerileme olabileceğini söyleyebiliriz” dedi.

Adnahom, bütün gerekli tarafları acil bir şekilde Yemen’deki siyasi krizi çözüme kavuşturmaya çağırdı. “Halk, buna uzun bir süre dayanamayacak. Hayatlarını ve ülkelerini yeniden inşa etmek için barışa ihtiyaçları var.” dedi.

Kolera hastalığına yakalanmış hastaların yüzde 99’undan fazlası, sağlık hizmetlerinden faydalandığı takdirde iyileşip hayatta kalabiliyor. Ancak yaklaşık 15 milyon Yemenli vatandaş, temel sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor.