Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yarış atları Türk projesiyle daha az sakatlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yarış atlarının idmandaki olası sakatlıklarını ön eğitimle en aza indiren “Kurtsystems” uygulaması, son dönemde dünya genelinde atçılık sektörünün odağında bulunuyor.

Türk iş adamı Mehmet Kurt’un İngiltere’de kurduğu ve dünya atçılık sektöründe ses getiren “Kurtsystems” uygulaması, yarış atlarının sakatlıklarını ön eğitimle en aza indiriyor.

Son dönemde yarış atçılığı sektörünün ilgiyle takip ettiği ve yarış atı olacak taylara ön eğitim sağlayan “Kurtsystems” uygulamasının mucidi Mehmet Kurt, projeyle ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Prototipinin İstanbul’da, sistemin en son halinin ise İngiltere’nin Lambourn bölgesindeki Kingwood Harası’nda bulunduğu “Kurtsystems”, tayların hem fiziksel hem de psikolojik ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak hizmet veriyor.

Sistem, 10 tayın aynı anda eğitime çıkmasına olanak tanıyor. Pistteki atları arkadan takip eden kontrol kabininde de her bir atın kalp atışından oksijen değerine, vücut ısısından laktik asit üretimine kadar çeşitli değerleri ve performansları izleniyor.

Yarış atçılığı sektöründe, tayların daha ilk eğitimlerinde insan faktöründen dolayı performanslarını geliştiremediğini hatta ömür boyu sürecek sakatlanmalar yaşadıklarını belirten Mehmet Kurt, atlarda en sık görülen sakatlanmalara çözüm bulmak üzere “Kurtsystems” uygulamasını geliştirdiğini söyledi.

Uygulamanın sunduğu ön eğitimi almadan asıl idmanlarına başlayan atların yüzde 43’ünün doğrudan tendon problemi yaşadığını ifade eden Kurt, “Biz bunu ortadan kaldırdık. 6 aylık ön eğitimden sonra idmana giden atlarda sakatlık oranını minimuma düşürdük. Bu önemli.” dedi.

Sistem sayesinde genç yarış atlarının idmana başladıklarında yaşadıkları psikolojik travmayı da ortadan kaldırdıklarını savunan Kurt, “Psikolojilerine zarar vermeden daha bebekken ilk eğitimlerine başlıyoruz. İlk 3 ay yürüyüşle geçiyor. 3 aydan sonra ağırlıklı eyer koyuyoruz. 20, 25, 30 kilogram, ondan sonra 35, 40, 45 kilograma kadar aşamalı olarak ağırlık yükseltiliyor. Kas ve kemikleri beton gibi oluyor. Bu şekilde idmana gönderdiğimiz atlardan hiçbiri ayak sorunu göstermedi.” diye konuştu.

“Atlar için güzel bir gelecek hazırladığımızı düşünüyorum.” diyen Kurt, sistemin patentinin kendilerinde olduğunu, projenin geliştirilmesinin yanı sıra küresel alanda kurulum çalışmalarında da bulunacaklarını aktardı.

Çin’den Şili’ye kadar dünya atçılık sektörünün yakından takip ettiği uygulamanın kullanıldığı çiftliğin resmi açılışını önümüzdeki ay Birleşik Krallık’ın Kraliçesi 2. Elizabeth’in atlara düşkünlüğüyle bilinen kızı Prenses Anne yapacak. AA