Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yaşlı ressamlar için New York’ta sergi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

New York’taki Carter Borden özel sergi salonunda sadece 60 yaş üzerindeki sanatçıların eserlerine izin veriliyor. Bugünlerde eserleri sergilenen en büyük ressam 93 yaşında. Resim Galerisi Küratörü Marina Vaccaro sergi ile ilgili şöyle dedi, “Daha çok gençlik odaklı bir şehirde yaşıyoruz. Sanat tüccarı ve galeri sahipleri, sürekli birinci sınıf gençleri aramakta. Peki ya bütün hayatlarını sanat eseri yaparak geçiren yaşlılar?”

Carter Borden Sergi Salonu, aralarında resimler ve soyut heykeller yapan Carol Masa’nın da bulunduğu yaklaşık 170 profesyonel sanatçıyı temsil ediyor. Massa, rekabetçi bir alanda bir kadın olmanın ilave zorluklarını anlatıyor. Masa, “27 yaşımdayken, ünlü sanat müdürü Ivan Karp, ‘Çalışmalarını beğeniyorum fakat kadın olduğun için çalışmalarını satamayız’ dedi. Ancak şu an resimlere ilgi gösterilmiyor” ifadesini kullandı.

Öte yandan Massa, yaşı büyük bir ressam olmayı da bir avantaj olarak görmekte. Masa, “Yaşlandıkça kendine bilgelik ve güven buluyorsun. Bu da kişiyi gerçekten özgürleştiriyor” dedi. Galeri Küratörü Vaccaro Masa’nın görüşlerine katıldığını belirterek, “Yaş ilerledikçe bilgelik, yaşam deneyimi ve kendine güvenini hepsi çalışmalarına yansımakta” diye ifade etti.