Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yatırım fırsatı arayan Suudi heyetten IKBY çıkarması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Erbil/İhsan Aziz ve Nasır el-Nakbi

Suudi Arabistan’ın Bağdat Büyükelçisi Abdulaziz bin Halid eş-Şemri’nin başkanlık ettiği, çeşitli sektörlerde hizmet veren 35 iş insanı ve yatırımcının yer aldığı bir ticari heyet, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) Erbil’e ziyarette bulundu.

IKBY’yi bugüne kadar ziyaret eden en büyük ticaret heyeti olan Suudi ekibi, Başbakan Neçirvan Barzani ve ilgili bakanlar ile temaslarda bulundu. Ticaret, konut ve petrol sektörü başta olmak üzere çeşitli alanlarda IKBY ve Suudi Arabistan arasındaki ekonomik ilişkileri güçlendirmenin yolları ele alındı.

Suudi heyet ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Erbil Valisi Nuzad Hadi, Suudi Arabistan Ticaret Odaları Başkanı’nın da dahil olduğu heyetin, Suudi ve Iraklı işadamları arasında Bağdat’ın da içinde bulunduğu ortak bir komisyon oluşturulması amacıyla, bölgedeki iş insanları ile bugün düzenlenecek kapsamlı bir konferansta bir araya geleceğini açıkladı.

Hadi, Suudi heyetin ziyaretinin, Suudi Arabistan ile IKBY arasında çeşitli alanlarda ekonomik ilişkileri güçlendirmek için çok önemli bir başlangıç olduğunu da sözlerine ekledi.

Öte yandan Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dara Celil Hayat yaptığı açıklamada, bu ziyaretin, her iki tarafın iş insanları arasındaki ilişkileri pekiştirmenin yanı sıra ekonomiyi güçlendirme ve bölgedeki yatırımları artırmaya katkıda bulunmayı amaçladığını söyledi. Heyetin yoğun bir programı olacağını belirten Hayat, ciddi yatırım fırsatlarını değerlendirmek ve her iki tarafın faydalanacağı ticari ve ekonomik ortaklıklar kurmak için birkaç toplantı ve konferans yapılacağını kaydetti.

Suudi heyetinin bu ziyaretinde, önümüzdeki dönemlerde yapılması planlanan yatırımlarla ilgili mutabakata varılmasının hedeflendiğini de kaydeden Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, “Suudi işadamları ile IKBY’li meslektaşları arasında bir toplantı düzenlenecek” ifadelerini kullandı.

Bu ziyaretin, Irak’taki DEAŞ tehlikesinin ortadan kaldırılmasının ardından çok önemli bir zamanda gerçekleştiğini vurgulayan Celil Hayat, “Suudi Arabistanlı kardeşlerimizle derin tarihsel ve ekonomik bağlarımız var. Bu ilişkilerin yatırımlarla devam etmesini umuyoruz. IKBY’deki kentlerde Suudi ürünlerini görmeyi ve Suudi Arabistan’la güçlü bir ticarete sahip olmayı istiyoruz” şeklinde konuştu.