Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemani: Hudeyde için tüm diplomatik kanallar kapandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Dışişleri Bakanı Halid Yemani “Hudeyde özgürleşmeden tüm Yemen kurtulmuş olmayacak” açıklamasında bulundu. “Yılanın başını ezmek gerek” tabirini kullanan Yemani tüm diplomatik kanalların kapandığına dikkat çekti.

Yemen Dışişleri Bakanı, Şarku’l Avsat’a özel yaptığı açıklamalarda uluslararası toplumu savaşı uzatmaya ve Husi milislerine Yemen halkını sömürmek için zaman kazandırmaya çalışmakla itham etti.

Yemani, Hudeyde’de operasyon gerçekleşmesi halinde bunun bir katliam olacağına dair artan endişe karşısında şaşırdığını belirtti. Bakan, “Bu endişeye sahip olanlar mayıs ayından bu yana BM’nin Hudeyde Limanı’nı sivil tarafsız bir otoriteye devredilmesine yönelik girişimleri başlattığında neredeydiler?” diye sordu.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Yemen’de Husilerin kontrolünde bulunan ve ülkeye insani yardımların giriş kapısı olmasından dolayı en önemli liman kentlerinden biri olan Hudeyde’ye askeri bir saldırı düzenlenmesi durumunda milyonlarca kişinin açlık riskiyle karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundu.

UNICEF’ten yapılan yazılı açıklamada saldırı ve çatışma tehdidiyle karşı karşıya olan Hudeyde’deki insani krize dikkat çekildi.

Hudeyde ve civarında en az 300 bin çocuğun yaşadığı belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

”Yemen’de milyonlarca çocuk hayatta kalmak için her gün bu limana gelen insani yardımlara ve ticari ürünlere bel bağlıyor. Limandan gıda girişi olmazsa dünyanın en büyük insani krizlerinden biri daha da kötüye gidecek.”

Su ulaştırılabilmesi için kritik olan yakıt ithalatı yapılamaması halinde halkın içme suyuna erişiminin kısıtlanacağı ifade edilen açıklamada çocukların ölümcül akut ishal ve kolera tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulunuldu.

Yemen’de 11 milyon çocuğun insani yardıma muhtaç olduğuna işaret edilen açıklamada hayati öneme sahip Hudeyde Limanı’na olası bir saldırının yıkıcı sonuçları olacağı belirtildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, kısa süre önce yaptığı açıklamada Yemen’in batı bölgesindeki Hudeyde’de Husiler ile Yemen ordusu arasında devam eden çatışmalar konusunda uyarıda bulunmuş, “askeri gerginliğin azaltılması” çağrısı yapmıştı.

BM Yemen Koordinatörü Lise Grande de Yemen’de Husilerin kontrolünde bulunan önemli liman kentlerinden Hudeyde’ye askeri bir saldırı durumunda yaklaşık 250 bin sivilin ölebileceğine dikkat çekmişti.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen’de, Husiler ile meşru yönetime bağlı güçler arasında çatışmalar sürüyor. Husiler, eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde tutuyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki Koalisyon Güçleri de 2015’in mart ayından bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.