Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Başbakanı: Müzakereler öncesi Husiler esirleri serbest bırakmalı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Başbakanı Ahmed bin Dağr, Husiler ile yapılacak müzakerelerin öncesinde, iyi niyet göstergesi olarak, Husi hapishanelerinde bulunan mahkumların ve kaçırılan kişilerin serbest bırakılması ve ülkenin tüm illerinde mağdur durumda bulunanlara insani yardımın ulaştırılmasının kolaylaştırılması gerektiğini vurguladı.

Ahmed bin Dağr ayrıca, Yemen hükümetinin, ‘Husi milislerinin başkent Sana’dan ve diğer şehirlerden bütünüyle çekilip silahlarını devlete teslim edeceği’ adil ve kapsamlı bir barış istediğine dikkat çekti.

Yemen resmi haber ajansı SABA’nın haberine göre, BM Yemen Özel Elçisi Martin Griffiths ve beraberindeki heyet, ‘barış sürecini ve el- Hudeyde şehrindeki durumu tartışmak üzere’ Yemen Başbakanı Ahmed bin Dağr ile Riyad’da bir araya geldi. Yemen Başbakanı, görüşmeler sırasında, BM Yemen Özel Elçisi Martin Griffiths’in el- Hudeyde şehrinin durumu ile ilgili 10 Temmuz’da yaptığı Aden ziyareti sırasında Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’ye sunduğu önerilere yanıt verdi. Dağr, barışı sağlamak için, Körfez Girişimi, Ulusal Diyalog Konferansı sonuçları ve BM’nin 2216 sayılı kararını referans alan BM elçisinin çabalarına övgüde bulundu.

Dağr, Husi milislerinin devlete yönelik darbelerinden bu yana hayatlarına kastedilen Yemen halkının barışı dört gözle beklediklerini kaydetti.

Yemen’deki mevcut krizin nedenlerinin açık olup yoruma ihtiyaç duymadığını belirten Ahmed bin Dağr, söz konusu krizin sebebinin milislerin meşru hükümete ve devlete karşı giriştiği darbe olduğunun altını çizdi. Yemen hükümetinin, kalıcı ve kapsamlı barışın garantörü olan referanslar çerçevesinde halkın dört gözle beklediği adil bir barışı onayladığını belirten Ahmed bin Dağr, “Hükümet, söz konusu referanslar dikkate alınmadan bir barışın gerçekleşeceğini düşünmüyor” dedi.

Dağr, Yemen hükümetinin Husilerin saldırısına maruz kaldığına işaret ederek, sözlerine şöyle devam etti:

“BM, Yemen’deki darbeyi reddetmeli. Aksi takdirde, dünyanın herhangi bir yerindeki seçilmiş makamlara karşı girişilen herhangi bir darbeyle uğraşmak zorunda kalacak.”

Dağr, “Yemen hükümeti, BM’nin Yemen’deki savaşı durdurma çabalarına tam destek vermekle beraber, Cenevre ve Kuveyt’teki barış görüşmelerinden bu yana birtakım tavizlerde bulundu. Ancak İran’ın arkasında olduğu Husi milisleri hiçbir zaman barışı ciddiye almadılar ve anlaşma söz konusu olduğu zaman verdikleri sözleri bir kenara bırakıp hilelere başvurmaya devam ettiler. Ayrıca el- Hudeyde kentinden çekilmeyi reddedip sivilleri savaşa sürüklediler. Böylece önceki BM Yemen Özel Elçisi İsmail Velid Şeyh’in çabaları başarısızlıkla sonuçlandı” açıklamasında bulundu.

Başbakan Dağr, milislerin kararlarının, komşu ülkelere ve uluslararası topluma şantaj yapmak için Yemen halkının hayatı ve kanıyla kumar oynayan ve genişlemeci politikası çerçevesinde Bab’ül Mendep Boğazı’nı ele geçirmek amacıyla umutsuz girişimlerde bulunan İran’ın kontrolünde olduğuna dikkat çekti.

Ahmed bin Dağr, BM’ye yaptığı, “İran’ın Yemen işlerine karışmasının engellenmesi, aralarında balistik füzelerin de bulunduğu kaçak silahlarla Husi milislerine yardımda bulunmaktan menedilmesi ve uluslararası yasalara uyması” çağrısını yeniledi.

BM elçisi, Yemen halkına karşı savaşı uzatmak için liman kaynaklarını tahsis eden, silah kaçakçılığı yapan ve insani yardımlara zarar veren Husi milislerinin el-Hudeyde kentindeki eylemleri sırasında trajedilerle karşı karşıya kalan sivillerin durumuna da dikkati çekti.

Öte yandan, BM elçisi, Yemen hükümetinin barış sürecini destekleme çabalarına ve Yemen halkına karşı sorumluluklarına dayanan siyasi bir çözüme ulaşma konusundaki samimi niyetine övgüde bulunarak, Yemen Başbakanı’nın barış müzakerelerinin yeniden başlamasıyla ilgili ortaya koyduğu fikirlerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Griffith, BM’nin önümüzdeki günlerde, Yemen’deki mağdur insanların durumlarını vurgulamanın yanı sıra, barış referanslarıyla tutarlı fikirler ve berrak ve net bir vizyon geliştirebilmek için çeşitli taraflarla istişareler yapmaya çalışacağını kaydetti.