Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen, BM heyetinin görev süresini uzatmayı reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen hükümeti, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi tarafından ülkedeki insan hakları ihlallerinin izlenmesi için kurulan heyetin görev süresinin uzatılması talebini reddetti.

Yemen İnsan Hakları Bakanı Dr. Muhammed Asker, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“İyi niyet göstermeye çalıştık ve uzmanlara olanaklar sağladık. Ancak sonuç hayal kırıklığı yaratan bir rapordan ibaret oldu. Raporda yer alan yanlışlardan biri Yemen’deki en büyük suçlu olan Abdulmelik el-Husi’nin ‘devrim lideri’ olarak nitelendirilmesidir. Bu taraflı raporun gerçeklerini ortaya çıkarmak için görev süresinin uzatılmasını reddettik. Devletlerin ve uluslararası örgütlerin ifadeleriyle, yetkinliğini kanıtlanmış ve zeminde başarılar elde etmiş ulusal bir araştırma komisyonumuz var. Bu da herhangi bir uluslararası mekanizmaya ihtiyaç duymadığımızı ortaya koyuyor.”

Yemen hükümeti tarafından yapılan açıklamada bölgesel ve uluslararası uzmanlardan oluşan bir grubun BM İnsan Hakları heyetinin yayınladığı raporla silahlı Husi milsilerinin ülkedeki kurulu devletin kurumlarını silah gücüyle ele geçirme suçunun üstünü örtmek için Yemen’deki insan hakları durumunu siyasileştirdiği belirtildi. Açıklamada ayrıca söz konusu heyetin 2216 sayılı karar başta olmak üzere BM Güvenlik Konseyi’nin kararlarına aykırı yeni bir durum ortaya çıkardığını ve açıkça Husi milislerinin safında olduğunu ortaya koyduklarına yer verildi.