Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen, BM uzmanlar grubunun görev süresinin uzatılmasına karşı çıktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen meşru hükümeti tarafından bugün yapılan açıklamada, Suudi Arabistan ve müttefiklerinin karşı çıkmasına rağmen dün Yemen’deki soruşturmalarına devam etmesine izin verilmesi çağrısı yapılan Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi (UNHRC) müfettişlerinden oluşan grubun görev süresinin uzatılmasına karşı çıktı.

Yemen hükümeti, uluslararası topluma ve başta UNHRC ile BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi (OHCHR) olmak üzere BM kurumlarına, 2012 yılı 140 sayılı kararın 2. maddesinin B fıkrası uyarınca, Ulusal Soruşturma Komisyonu çalışmalarının başarıya ulaşması için uluslararası ve bölgesel uzmanlığa sahip kişilerle yardımcı olmaları çağrısında bulundu.

Söz konusu madde, “Komisyon, görevlerini yerine getirmek için yeminli ulusal veya uluslararası uzmanlardan yardım alma hakkına sahiptir. Bu çalışmalarda uzmanlara dokunulmazlık verilebilir” ifadelerini içeriyor.

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) Yemen resmi haber ajansı SABA’dan aktardığı bilgilere göre, Yemen hükümeti, uzmanlar grubunun görev süresinin uzatılmasına, OHCHR’ye sunduğu raporun ‘profesyonellik ve tarafsızlıktan uzak’ olduğu gerekçesiyle karşı çıktı. Uzmanlar grubunun OHCHR’ye sunduğu raporun İran destekli Husi milislerin işlediği ihlallere karşı ‘kör bir bakış’ içerdiği suçlamasında bulunan Yemen hükümeti, egemenliğini baltalayan mekanizmaların dayatılmasını reddettiğini bildirdi.

Uluslararası toplum, UNHRC’nin 31/36 sayılı kararının 17. fıkrasına uygun olarak Ulusal Soruşturma Komisyonu’na teknik ve profesyonel destek sağlanması çağrısında bulunmuştu. Bununla birlikte Ulusal Soruşturma Komisyonu’nun 2011-2017 yılları arasında Yemen’de yaşananlara dair soruşturmaların sonuç vermesi için UNHRC kararlarına uygun olarak, Yemen yargı makamlarının da desteğiyle hesap verebilirlik ve eşitlik ilkelerinin sağlanması talep edilmişti.