Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen, BM’yi yardımların gelmesini engelleyenlere karşı harekete geçmeye çağırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Başbakanı Dr. Ahmed Ubeyd bin Dağr, Yemen’e insani yardım gelmesini engelleyenlere karşı Birleşmiş Milletler’e (BM) harekete geçme çağrısında bulunurken, BM, Yemen’in kurtarılmış bölgelerindeki personelini bu yıl içerisinde yüzde 30’a yükseltme niyetinde olduğu açıkladı.

Bin Dağr, BM İnsani Yardım Koordinatörü Jamie McGoldrick ile Yemen’de dün yaptığı toplantıda, BM’in insani yardıma erişimi engelleyen şeyi araştırması gerektiğini söyledi. Dağr, darbeci milislerin yardım gelmesini engellediğini, yağma olayına karışıp, kontrol altındaki illerde acı çeken sivilleri kuşatmaya devam ettiğini de ifade etti.

Dağr, “BM ve uluslararası örgütlerin müdahale etmesi, Husi ve Salih milislerinin ıstırap ve acı çeken halkımıza yardımın gelmesini engelleyen bu ihlalleri konusunda sağlam bir duruş ortaya koyması çağrısında bulunuyoruz. Barış, Körfez girişimi, yürütme mekanizması, ulusal diyalog ve Husiler ve Salih de dahil olmak üzere tüm taraflarca kabul edilen BM Güvenlik Konseyi’nin 2216 sayılı kararına uygun olmalı” dedi. Başbakan, “Milisler, şehirlerden çekilmek, silahları teslim etmek, Yemen halkına yönelik saldırganlığı durdurmak ve savaşı bitirmekle yükümlüdürler” dedi.

Başbakan, Kral Selman Yardım ve İnsani Yardım Merkezi, BAE Kızılayı, Kuveyt Yardım Komitesi ve bu zor koşullarda Yemenli insanlara yardım eden ve ayakta duran tüm uluslararası örgütlerin desteğine dikkat çekerek, bu çabaların tüm Yemenliler tarafından takdir edilmeye devam edeceğini vurguladı.

Başbakan, BM’ye, devletin istisnasız olarak tüm illerinde çalışanların maaşlarını ödeyebilmesi için darbeci milislere tüm gelirleri Aden Merkez Bankası’na teslim etmeleri yönünde baskı yapma çağrısını yineledi.