Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Çalışma Bakanı: Darbe ülkeye 27 milyar dolar zarar verdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Çalışma ve Toplumsal İşler Bakanlı İbtihac el- Kemal dün, işletme ve üretim sektörlerinde darbeci Husi milislerinin neden olduğu zararın 27 milyar dolara ulaştığını açıkladı.

Kemal, 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada “Husi milislerinin gerçekleştirdiği darbe, ekonomik yıkıma ve iş sektörünün gerilemesine neden oldu. Kamu ve özel sektörün gelirlerini yağma ederek ekonomik ve ticari kısıtlamalar getirip yatırımcılara ve işletmelere engeller koydular. Tüccarlara ağır vergiler uyguladılar” dedi. Hükümetin çalışma sektörünü canlandırmak için elinden geleni yapacağını belirten Kemal, Husi milislerin meşru hükümete yaptığı darbenin ardından yaşanan sarsıntıları gidermek için sektörün işleyişine yönelik programlar ve projeler geliştirileceğini kaydetti.

İbtihac Kemal, bağışçı ülke ve kuruluşlardan tüm sektörlerin yeniden aktif hale getirilmesi ve ülkedeki işçi sınıfının gelir düzeyinin iyileştirilmesi için Yemen hükümetini destekleme çağrısında bulundu. Böylece yeni istihdam olanaklarının yaratılmasına ve gençliğin her alanda istihdam edilmesine katkıda bulunulacağını vurguladı. Kemal, Yemen halkının yarısından fazlasının güçlü bir şekilde çalıştığını söyledi.

İbtihac Keemal ayrıca tüm ülkeden ve kuruluşlardan milislerin devlet kurumlarına müdahale etmesini önleyerek bütün şehirlerde ekonomik ve ticari hayatın yeniden kazandırılmasını talep etti.

Yemen’deki meşru hükümete yönelik yapılan darbeden bu yana yaşanan çatışmalar sonucu kamu ve özel sektördeki birçok kurum ve kuruluş kapatıldı. Husilerin kontrolü altındaki bölgelerde çalışanlar yaklaşık iki yıldır maaş alamıyor.