Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Cumhurbaşkanı Hadi: Zalimler istemese de zafer yakın | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen devriminin 7. yıldönümünde konuşan Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, “İran yanlısı Husi milislerin meşru yönetime yönelik darbesi olmasaydı, gençlik devriminin pek çok emelleri şuanda gerçekleşmiş olacaktı” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanının açıklamaları, geçtiğimiz Aralık ayında Sana’da Husi militanlar tarafından öldürülen eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih rejimine karşı gerçekleştirilen 11 Şubat 2011 devriminin 7. yıldönümü dolayısıyla yaptığı konuşmada gerçekleşti.

Devrimin 7. yıldönümünde konuştu

Ülkede otuz üç yıllık Salih iktidarına son veren devrimin 7. yıldönümü dolayısıyla açıklamada bulunan Hadi, “Hayat ve değişim düşmanlarının dayattığı mevcut tüm koşullara rağmen, bizler her zaman söylediğimiz gibi yine söylüyoruz, zulme karşı devrim, iyi bir serüvendir. Bir şekilde bu devrimi gerçekleştirmeye çalışıp bugünkü halimize bakmaya çalışan biri, bu konu hakkında konuşmak için uzun zamandır devam eden pek çok olgu ve gerçekleri göz ardı ediyor ancak gurur duymanız için size şu yeterli ki; silahsız bir halkında hayır diyebileceğini, zafere ulaşabileceğini ve yenilgisinde başarılı olabileceğini kanıtladınız” dedi.

Hadi, “Barışçıl Güney Hirak Hareketinin 2007 yılında çıkış yaparak, haklı ve adil haklar talep etmesinin, Güney halkına yapılan adaletsizlik, dışlama ve marjinalleştirmeyi kaldırmasının ve birlik kavramını düzeltmesinin; Şubat devrimi yolunda ki ilk yapı taşlarından biri olduğunu, söylemeyi gizleyecek değiliz” ifadelerini kullandı.

Hadi: Devrimden sonra çok değişim yaşandı

Devrimin altıncı ve yedinci yıldönümü arasında birçok değişim yaşandığına dikkat çeken Hadi, bunlardan en önemlisinin “Geçte olsa Husilerin projesinin ciddiyetini fark eden ve halkı buna karşı ayaklanmaya çağıran, Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih ile İran yanlısı Husi milisler arasındaki darbeci şer ittifakının parçalanması olduğuna” işaret etti.

“Diyalog konferansının sonucunda bölgesel ve uluslararası destekle güney meselesinin sağladığı kazanımlardan biri de geçmişin adaletsizliklerinin tekrarlanmayacağından emin oluşumuzu sağlıyor olması” diyen Hadi, “Koalisyonun, darbenin sonunu tamamlayıp, yeni bir federal devletin kurulmasını gerçekleştireceğine inanıyoruz” dedi.
Son zamanlarda Aden’de yaşanan kanlı çatışmaların, Yemen halkına ve Arap koalisyonuna bir uyarı zili olduğunu söyleyen Hadi, milislerin İran projesine karşı Yemen ve Körfez savaş seyrini küçük yıkıcı projelere doğru ilerletmeye çalışanları uyardıklarını söyledi.

“Koalisyonla çalışmalarımızı sürdüreceğiz”

Hadi, “Yaraları sarmak, çatlağı onarmak ve bu acı olaylara yol açan tüm nedenleri ortadan kaldırmak için koalisyonla beraber çalışmalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Hadi, “Hükümet, durumun normalleştirilmesi, güvenlik ve istikrarın sağlanmasında ve dengesizliklerin giderilmesinde gerekli rol oynamaya yönelik çabalarını iki katına çıkardı. Bizlerde halkımızla beraber olan bitenleri değerlendiriyoruz ancak hepimiz, önümüzde duran büyük zorlukların varlığının farkına varmak zorundayız. Çabalarımız, yıkımı değil onarmayı, yeniden yapılandırmayı, devletin prestijini koymayı ve devlet kurumlarının kontrolü dışındaki herhangi bir silahlı yapılanmanın olmamasını hedefliyor” dedi.

Konuşmasında, Taiz halkına da seslenen Hadi, “Taiz’in en iyi genç kahramanlarının kaybıyla yaşadığınız acıyı ben de sizlerle yaşıyorum. Her geçen gün geleceği inşa etme konusunda güvendiğimiz birçok kimseyi kaybediyoruz. Ey Taiz’in düşleyen, sabırlı murabıtları, bütün dünya çocuklarınıza, halkınıza ve kadınlarınıza karşı işlenen suçlara ve sizi dayatılan kuşatmaya göz yummuş durumda. Ne pahasına olursa olsun elimizdeki imkânlar, kurtuluş mücadelesine devam etme konusundaki kararlılığımızı arttırır. Zafer yakın, ey şanlı Şubat devriminin kurucuları ve yeni federal devletin destekçileri, zalimler istemese de zafer yakın” ifadelerini kullandı.

Hadi, Kral Selman’a teşekkürlerini iletti

Öte yandan Hadi, Kral Selman bin Abdülaziz’e “kardeşlik çağrılarına yanıt vermelerinden ve Yemen halkına karşı kararlılık ve umut ile desteklemeye yönelik adım atmalarından ötürü teşekkür etti. Hadi ayrıca Yemen halkının, meşru hükümeti destekleyen hiçbir koalisyon ülkesini unutmayacağını vurguladı.

Kral Selman bin Abdülaziz’den her türlü destek gördüklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Hadi, Suudi Arabistan’ın merkez bankasının finansal mevduat desteği ve kapsamlı insani yardım planına da işaret etti.