Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Cumhurbaşkanı: Maran’da bayrağımız yükselteceğiz, Sana’yı özgürleştireceğiz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Riyad: Abdulhadi Habter / Sana-Taiz: Şarku’l Avsat

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi yaptığı açıklamada, Yemen kuzeyindeki Saada’da yapılan askeri operasyonların başkent Sana kurtulana kadar devam edeceğini ve modern bir federal sivil devletle Yemen halkının hayallerini gerçekleştireceklerini belirtti.

Hadi, Yemen Ordusu komutanlarından Tuğgeneral Abdulkerim es-Sudai ile yaptığı telefon görüşmesi sırasında, Yemen bayrağının yakında Maran Dağları’nın zirvelerinde dalgalanacağını söyledi.

Bununla birlikte Yemen Ulusal Ordusu, dün, Hudeyde Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin kontrolünü ele geçirdi. Yaşanan şiddetli çatışmaların ardından ordu aynı şehirde bulunan es-Salih kasabasında da kontrolü sağlamaya çok yaklaştı. Sağlık kaynakları, son 24 saat içinde 53 Husi milisinin öldürüldüğünü onlarcasının ise yaralı olduğunu aktardılar.

Yemen para birimi, Suudi Arabistan’ın nakit desteği ile toparlandı

Öte yandan Yemen para birimi (Riyal), Suudi Arabistan’ın Yemen Merkez Bankası’na sağladığı nakit desteğinin ardından dün önemli ölçüde toparlanma yaşadı. Merkez Bankası, Suudi Arabistan mevduatından finanse edilen malların banka kredilerini karşılaması için riyalin döviz kurunu diğer para birimlerine karşı revize etti. Bugünden (5 Kasım) itibaren 1 dolar 570 riyalden işlem görecek.
Riyal, ülkede yaşanan kötü ekonomik koşullarla yabancı döviz karşısında haftalar boyu art arda kaydettiği rekor düşüşlerle birlikte çöküşünün ardından şaşırtıcı bir şekilde yükselişe geçti.
Yemen Merkez Bankası Müdürü Muhammed Zimam dün yaptığı açıklamada riyaldeki bu hızlı yükselişe dikkati çekerek, buğday, pirinç, süt, sıvı yağ ve mısır gibi emtia alımlarına ilişkin talepleri karşılamak için bankalara dağıtılmak üzere Suudi Arabistan mevduatından toplam 170 milyon değerinde 3 çekim yapıldığını belirtti.

Yemen Haber Ajansı’nın (SABA) aktardığı açıklamasında Yemenliler için gerekli olan temel malzemeleri karşılayacaklarının altını çizen Zimam, bunun Suudi Arabistan’ın Merkez Bankası’na tahsis ettiği 200 milyon dolarlık mali yardımın temelini oluşturduğunu söyledi.

“Husiler, şu anda dünya için en büyük tehdit”

Bir başka gelişmede ise, İngiliz İşçi Partisi Milletvekili Graham Jones, BBC Radio 4 programına verdiği demeçte, Yemen’deki olağanüstü hal durumun devam etmesinden Husileri sorumlu tuttu. Jones, Husilerin, şu anda dünya için en büyük tehdit olduğunu ifade etti.