Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ahmer: Husiler çöküş safhasında | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Faruk Ali Muhsin Ahmer, Husi milislerin çöküş ve gerileme safhasında olduğunu vurgulayarak, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun Yemen topraklarının her santimini silahlı milislerin elinden kurtarmak için bir planı olduğunu söyledi.

Muhsin Ahmer, ‘’İran devrimi İslam ülkelerinin enkazı üzerinde bir Fars Devleti kurmak adına Yemen topraklarına ve Yemenlilere yıkım ve kaos getirdi. İran, Yemen toplumunu ve Arap bölgesini mezhepçilik fitnesiyle parçaladı ve bölgenin istikrarını sarsacak düşmanca projeler yürüttü’’ dedi.

“Tarih, İran’a karşı verdiğimiz mücadeleyi yazacaktır”

Yemen Cumhurbaşkanı Yardımcısı dün Kral Selman İnsani Yardım Merkezine yaptığı ziyaret sonrası, ‘’Tarih, Suud Hükümetini ve yöneticilerini, bu insani yardım kuruluşunda çalışan tüm çalışanları, Yemen ve bölge ülkelerine uzanan İran tehdidine karşı verdiğimiz savaşa destek veren Koalisyonu yazacaktır’’ ifadelerine yer verdi.

Ahmer ayrıca, ‘’İran devrimi başlangıcından bu güne kadar bizim topraklara hep yıkım ve kaos yaydı. Yemen halkını ve Arap Ülkelerinin bulunduğu bölgeyi mezhepçilik fitnesiyle parçaladı, İslam toplumunun dokusunu sadece Yemende değil genel olarak bozdu. İran, ümmetin kardeşlik bilincini toplumsal altyapısını tahrip etmek için çabalarını sürdürüyor. İran, düşmanca tavır takınarak İslam ülkelerinin enkazı üzerinde bir Fars Devleti kurmak istiyor. Ayrıca, sadece bu bölgeyi değil tüm ümmet coğrafyasını, inançlarını, ahlakını ve toplumsal yapısını hedefe koymuş durumda’’ ifadelerini kullandı.

“Taiz bugün çok sıkıntılı durumda”

Askeri atmosferin gayet güzel olduğunu ve geliştiğini beliren Faruk Ahmer, ‘’Düşman çöküşe geçmiş durumda, Koalisyon ve ortak planımız Yemen topraklarının her santimini alana dek çarpışmaktır. Taiz bugün çok sıkıntılı bir durumda. Burayı kurtarmak için hepimizin bir planı var, çoğu bölge geçen hafta kurtarılmıştı, az kaldı, Yemen’in her karış toprağını bu komplocu ve darbecilerden kurtaracağız’’ dedi.

Ahmer konuşmasına devam ederek, ‘’Kral Selman’ın, Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın ve Suudi yönetiminin asaleti, insanlığı ve soyluluğu adeta Kral Selman İnsani Yardım Merkezi’nde vücuda gelmiş. Sayın Cumhurbaşkanımız Abdurabbu Mansur Hadi ve Yemen halkının adına merkezi ziyaret ederek tebriklerimizi ve teşekkürlerimizi ilettik. Yardım Merkezinin Yemen’deki sıkıntıları, acıları hafifletmek adına yürüttüğü projeleri, insani yardım faaliyetlerini kutlarız. İran destekli Husilerin yıkıma uğrattığı Yemen’in bir nebze olsun yaralarına merhem olmasını temenni ederiz’’ sözlerini sarf etti.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ahmer, Kral Selman İnsani Yardım Merkezinin faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi. Ahmer’in ifadelerine göre, yardım merkezi yerinden edilen insanlara barınak, savaşta yaralananlara tedavi sağlıyor. Ayrıca yardım merkezinin kolera vebasına karşı mücadele ettiği bilgisine yer verildi.

Krallık Divanı Müsteşarı ve Kral Selman İnsani Yardım Merkezi Genel Müdürü Doktor Abdullah Rebia, yardım merkezinin kardeş ülke Yemen’e yönelik faaliyetlerini dile getirdi. Rebia, ‘’İnsani Yardım Merkezi Kral Selman’ın ve Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın önderliğinde kardeş ülke Yemen için birçok projeye imza atmış durumda. Bunun en büyük kanıtı ise projelerin %85’i Yemen’deki insani krizin hafifletilmesi için hayata geçiriliyor. Bu projeler için Kral Selman bugüne kadar 10 milyar 900 milyon dolar ödenek sundu. Bu projeler arasında; İnsani yardım, Merkez bankasına ve yatırımcılara ve ikili ilişkiler yer alıyor. Tüm bu yardımlar sağlam iradeyi vurgulamak adına iki ülke arasındaki Dil, din, aile, toplumsal ve ekonomiyi korumak ve güçlendirmek için yapılıyor ve bunun için çalışıyoruz” dedi.

Suudi Arabistan ve BAE’den dev yardım

Başkan Rebia, Suudi Arabistan ve Birleşmiş Arap Emirlikleri’nin, Birleşmiş Milletler tarihinde yapılmış en büyük insani yardıma imza attığını, bu bağlamda Yemen halkının acısını dindirmek için 1.5 milyar dolar harcadığını söyledi.