Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Cumhuriyet Muhafızları Salih’in yeğeni Tarık Salih liderliğinde ilerliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tarık Salih, Yemen’in batı sahil şeridinde Husiler’e karşı operrasyon başlattı. Salih “Cumhuriyetin Muhafızları”na liderlik ediyor.

Tarık Salih güçleri Halid kampını çevreleyen bölgeye nüfuz etti.

Eski Yemen Cumhurbaşkanının yeğeni Tuğgeneral Tarık Salih tarafından yeniden bir araya getirilen askeri tugaylar, ilk kez ülkenşn batı sahil şeridindeki Husi milisleri karşısında ateş hattına girdiklerini ilan etti.

Tarık Salih, eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’e bağlı özel kuvvetlerden oluşan askeri birliklere “Cumhuriyet Muhafızları” ismini verdi.

Öte yandan Salih güçleri “2 December” adlı bir haber sitesi açtı. Tarık Salih siteye Sana’da tutuklu bulunan akrabalarını, oğlunu, erkek kardeşini ve amcasının oğlunu öldürebileceğine dair Husilerden tehditler aldığını ancak darbecilere boyun eğmeyi reddettiğini ve mücadeleye devam edeceğini açıkladı.

Genel Halk Kongresi’ne (GHK) bağlı kaynaklar, Şarku’l Avsat’a, Tarık Salih güçlerinin dün, daha önce ulaşılan ana kampın bulunduğu Muha kentinin ele geçirilmesinden sonra Batı Sahili’nde Halid bin Velid ve Cebel en-Nar bölgelerinde bulunan Husi milislerinin mevzilerine nüfuz ettiğini söyledi.

Yemen’de seçilmiş Hükümet’e darbe yapan Husiler, 2014’ten bu yana başkent Sana başta olmak üzere bazı bölgeleri kontrolünde tutuyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon da Mart 2015’ten bu yana meşru yönetime bağlı güçlere destek veriyor.