Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Devlet Başkanı, ABD ve Rusya büyükelçileri ile görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Devlet Başkanı Abdurabbu Mansur Hadi, dün ABD’nin Yemen Büyükelçisi Matthew H. Tueller ve Rusya’nın Büyükelçisi Vlademir Didochkin ile ayrı ayrı bir araya geldi. Her ikisi ile iki ülke arası ilişkiler ve ortak konular konuşuldu. Bölgedeki gelişmelerin yanı sıra, genel olarak barış değişkenleri hakkında konuşuldu.

Yemen Devlet Başkanı, ABD büyükelçisi ile görüşmesi sırasında üç referansa (Körfez girişimi, ulusal diyalog görüşmeleri ve BMGK’nın kararları) bağlı olduğunu vurguladı. ABD yönetiminin, Yemen’in birliğini sağlamaya yönelik destekleme çabalarını, darbeyi sona erdirmek ve her türlü terörizm ve radikalizmi yok etmek için zorluklarla yüzleşmesinden dolayı övdü. ABD Büyükelçisi, Yemen halkının hak ettiği barışa ulaşmak için, ülkenin anayasal meşru başkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin duruşunu desteklediğini yineledi. Söz konusu bağlamda, hükümetin tutumunu, barış konusunda sarf ettiği gayretin yanında çeşitli aşamalardaki olumlu çabalarından övgüyle bahsetti.

Rusya Büyükelçisi ile Yemen’deki durum ve barış süreci ile ilgili bir dizi konu üzerinde görüştü. Rusya büyükelçisi, toplantının işbirliği, istişare, Yemen’de barış için olası umutları tartışma çerçevesinde yapıldığını vurguladı. Rusya, Yemen’e ve onun meşru liderliğine verdiği güçlü desteğini ve istikrar, güvenlik ve barışı arzuladıklarını yineledi.