Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Devlet Başkanı: Çatışmayın, bölge gelişimine yönelin | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Devlet Başkanı Abdurabbu Mansur el-Hadi, ülkenin güneydoğusundaki el-Mahra şehri sakinlerine, “Siyasi ve aşiret farklılıkları ve çatışmalara yer vermeyin. Aileye hizmet ve bölge gelişimine yönelin. Birkaç yıl öncesine kadar yetenekli bireylerin bölgelerini yönetme veya gelecekte enstitülere ortak olma konusunda hayal kurduklarını hatırlamalısınız, çünkü bugün o hayaller gerçek oldu. Kazanımlarınızı heba etmeyin. Hesaplamaları daraltma ve küçük sorunları ortadan kaldırma fırsatını kaçırmayın. Kimsenin şehrinizi farklı çatışmalar veya kişisel çıkarları için arena haline getirmesine izin vermeyin. Halka iyi gelmeyenlerin yanında değil, devlet ve kurumlarının yanında durun. Yasa ve düzenin kökleşmesine katılın. Bu barış topraklarını bölmek için pusuda bekleyenlerin yollarını kesin” açıklamasında bulundu.

Yemen Devlet Başkanı, Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi ve imar projesi direktörü Muhammed Al-i Cabir’in de katılımıyla 1 Ağustos’ta el-Mahra’da Suudi Arabistan’ın Yemen imar projesi kapsamında proje açılışına katıldı.

Yemen resmi haber ajansı SABA’nın haberine göre, el-Hadi konuşması sırasında, “Bugün inşa, kalkınma, güvenlik, istikrar ve refah başlıklı yeni bir aşamanın eşiğinde duruyor. Bugün, Yemen’deki birçok şeyin öncüsü olan Suudi Arabistan Krallığı’nda değerli kardeşlerimizin cömert desteğiyle bir kalkınma evresinin temelini atıyoruz. Suudi Arabistan, sorunların büyüklüğünün farkında olan ilk taraf oldu. Bu konuda harekete geçen ve destek sağlayan ilk taraf oldu” şeklinde konuştu.

Öte yandan Abdurabbu Mansur el-Hadi, halkın kalkınma, inşa, güvenlik, istikrar ve sosyal gelişim sektörlerindeki gereksinimlerini denetledi. SABA’ya göre Başkan, Suudi Arabistan desteği ile halkın dört gözle beklediği bazı kalkınma ve hayati projelerin de temel taşını koydu. İlk aşamada, birçok kolej ve bunlara bağlı tesisler, 200 yatak kapasiteli bir hastanenin inşa edileceğini söyleyen el-Hadi, Kral Selman Sağlık ve Eğitim Şehri, el-Gayda havaalanını yenileme projesi, liman işletmecilerinin çeşitli elektrik ve gemi teçhizatının onarımı, el-Gayda su kuyularının açılması, gerekli ihtiyaçların tedarik edilmesi projeleri, ilde çeşitli ilçeleri kapsayacak şekilde elektrik santralinin kurulması, el-Gayda hastanesine bir böbrek merkezi kurulması, ameliyathane, acil servis merkezi ve yoğun bakım ünitesinin iyileştirilip genişletilmesi, şehir içerisinde yol sektörünün ihtiyaçlarının giderilmesi ve elektrik sektörünün desteklenmesine dikkati çekti.

Yemen Devlet Başkanı Mansur el-Hadi, su, elektrik, sağlık, eğitim ve yolları kapsayan beş sektöre dair halkının büyük çoğunluğunun talep ettiği yaşam ve istikrarın bir parçası olarak, şehrin acılarını hafifletmek için herkesin beklediği şekilde öncü ve iddialı projelerle büyük adımlar atılacağını vurguladı.

Devlet Başkanı, “Suudi Arabistan ve halkına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sağladıkları destek ve Yemenlerin unutamayacağı dostluk dolayısıyla Kral Selman bin Abdülaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a da şükranlarımızı sunuyoruz. Aynı şekilde yetenekli ve samimi çabalar sarf eden Suudi Arabistan Büyükelçisine de teşekkür ediyorum” dedi.

Öte yandan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Yemenli mevkidaşı Halid el-Yemani ile dün akşam saatlerinde Riyad’da bir araya geldi. Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’nın haberine göre görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkiler, Yemen’deki mevcut gelişmeler ve ortak öneme sahip meseleler ele alındı.