Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Devlet Başkanı Hadi, Taiz’in toparlanması için ortak eylem çağrısında bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Devlet Başkanı Mansur Hadi, Taiz şehrinin işletme bütçesini desteklediğini açıkladı. Ayrıca kalkınma çarklarının, artan gelirlerin kontrol kanalları vasıtasıyla harekete geçirilmesi gerektiğini söyledi. Gelirlerin Merkez Bankası şubesinde toplanmasını desteklendiğini ifade eden Hadi, şehirdeki devlet kurumlarının yeniden yapılandırılması ve çalışır hale getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Yemen resmi haber ajansı SABA’nın verdiği bilgiye göre Hadi, Taiz Valisi Ali el-Muammeri’yle yaptığı görüşmede çabaların başarılı sonuç verebilmesi için hükümet ve güvenlik birimlerinin iş birliği dâhilinde çalışma çağrısında bulundu. Ayrıca isyan ve darbe kalıntılarını temizlemek ve Taiz’in kurtuluşunu tamamlamak için ulusal kurumların doğru ve kalıcı olarak inşa edilmesinin önemini vurguladı.

Hadi, el-Muameri’nin 26 Eylül’de verdiği istifayı kabul etmeyerek şehir liderliğindeki görevine de devam etmesi yönünde talimat verdi. Taiz valiliğindeki çalışmaların normalleştirilmesine destek verdiğini belirten Hadi, hükümetin, mevcut durum itibariyle hayatın normale dönmesi, Merkez Bankası şubesinin yeniden açılması ve faaliyete geçirilmesi için Taiz’e gerekli yardımları yapacağını kaydetti. Ayrıca Taiz halkının isyan ve darbeciler karşısında büyük bir destan yazdıklarını ifade etti.

Taiz Valisi Ali el-Muammeri de mevcut koşullar doğrultusunda aldığı sorumluluğa karşı kendisine güvenilmesini istedi. Hadi’ye olan minnettarlığını dile getirdi.

Vali el-Muammeri, “İyi niyetle hareket edeceğimize dair sözümüzü yineliyoruz. Ayrıca devletin toparlanması ve yeni bir federal Yemen’in inşası konularında elimizden gelen her şeyi yapacağımıza dair söz veriyoruz” şeklinde konuştu.

Kalkınma görüşmeleri sürüyor

Yerel yönetim ve Taiz’deki Yüksek Güvenlik Komitesi tarafından Çarşamba günü, Başbakan Yardımcısı ve Sivil Hizmet Bakanı Abdul Aziz Cebbari liderliğinde bir toplantı düzenlendi. Toplantıda, Taiz şehrindeki devlet kurumlarının etkinleştirilmesiyle ilgili konular ve karşı karşıya olunan zorluklar gündeme geldi. Toplantıda ayrıca Taiz Üniversitesi, merkez hapishaneleri ve birçok okulun güvenliğinin özel kuvvetler ve askeri polis tarafından sağlanması tartışıldı.

Görüşmede yetkili bankalardaki devlet kurumlarının ve icra dairelerinin hesaplarını kapatarak yeni hesap açılması da gündeme geldi. Bankalardaki tutarları Taiz’de bulunan Yemen Merkez Bankası şubesine aktarmak konularında anlaşmaya varıldı.