Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Dışişleri Bakanı: Barışın sağlanması için darbecilerin çekilmesi gerekiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’nin meşru hükümetini destekleyen ülkelerin dışişleri bakanları ve genelkurmay başkanları önümüzdeki hafta Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenecek bir toplantıda bir araya gelecek. Toplantıda başta Yemen’in içinde bulunduğu durum ve barış süreci olmak üzere ülkeye ilişkin birçok başlık gündemde olacak.

Yemen Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdulmelik el-Mahlafi, Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada, ülkesinin son zamanlarda çözüme yönelik tüm teklifleri kabul ettiğine dikkat çekti. Toplantıda da barışı seçeceklerini kaydetti. Mahlafi, ilerlemeye katkıda bulunacak tüm tekliflere de açık olduklarını ekledi.

Mahlafi, Yemen’in toplantıda darbeden ve yaşanan krizden kaynaklanan sorunların tam bir dökümünü yapacağını belirtti. Anayasal düzenin tekrar sağlanması ve askerlerin çekilmesi için darbenin sona erdirilmesi gerektiğini söyleyen Mahlafi, barışın temellerinin atılması için darbeci milislerin varlığına son verilmesinin önemine dikkat çekti. İran’ın Yemen’e olan müdahalesinin sona erdirilmesi gerektiğini kaydetti.

Yemen Dışişleri Bakanı, ülkesinin rahat bir nefes alabilmesi için daha fazla insani yardım yapılması yönünde de çağrıda bulundu. Yemen’deki faaliyetlerinden dolayı Arap Koalisyonu’na teşekkür eden Mahlafi, bu çabaların meşru hükümetin güvenlik ve istikrarını sağlayacağını söyledi. Çalışmaların, yakın gelecekte Yemen halkının kaderini değiştireceğini ifade etti.

Düzenlenecek toplantının önemini vurgulayan Bakan, meşru hükümeti destekleyen koalisyonun tam olarak istikrar, güven ve anayasal düzen tekrar sağlanana kadar bundan vazgeçmeyeceklerini belirtti. Yemenli Bakan toplantıda darbecilerle girilen çatışmaları sona erdirmek için özellikle siyasi ve askeri olmak üzere çeşitli çözüm başlıklarının da gündeme geleceğine değindi. Koalisyon ülkeleri ile birçok seviyede koordinasyonun sağlanması için temel ilkelerin belirleneceğini vurguladı.

Yemen’in bir dönüm noktasında olduğunu ifade eden Mahlafi, darbecilerle mücadele ettiklerini ve hükümetin Yemen topraklarındaki varlığını güçlendirdiğini belirtti. Bundan sonraki adımda daha büyük zaferlere ulaşmak istediklerini dile getiren Mahlafi, Arap koalisyonunun gerek toprakların geri alınması gerekse siyasi süreç konusunda çok şey kazandırdığını kaydetti. Toplantının Arap Koalisyonu’nun vermek istediği mesajı destekleyeceğini vurguladı. Koalisyonun ulusal, bölgesel ve uluslararası referanslar başta olmak üzere BM Güvenlik Konseyi’nin yedinci bölümünde yer alan karara göre de meşru hükümete destek verdiğini söylen Bakan, “Barış için kurulan bu koalisyon, barış için sağlanacak çözümü destekliyor” ifadelerini kullandı.

Yapılacak toplantı ile BM elçisinin bölgede düzenleyeceği görüşmeler arasındaki ilişki hakkında da yorumlarda bulunan Mahlafi, iki girişimin de meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu ile Yemen’e barışı geri getirmenin yollarını arayan uluslararası toplumu temsil ettiğini ifade etti. Yemenli Bakan, Arap ve uluslararası koalisyon tarafından temsil edilen toplumun Yemen’i ve meşru hükümeti barış sürecinde terk etmediğini belirtti. Bu durumun Yemen’e barışı geri getirmek için Arap ve uluslararası koalisyonlar arasındaki bağın en güçlü göstergesi olduğunu kaydetti.

Akili: Hedefimiz istikrarın sağlanması

Yemen adına bir diğer açıklama da Yemen Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Tahir el-Akili’den geldi. Akili, Riyad’da gerçekleştirilecek toplantıda sahadaki durum da dâhil olmak üzere tüm konuların gündeme geleceğini belirtti. Ülkede istikrar ve güvenliğin sağlanmasını hedeflediklerini söyledi.

Şarku’l-Avsat’a konuşan Yemen Genelkurmay Başkanı, Yemen tarafının askeri duruma ilişkin birkaç dosyayı ayrıntılı olarak görüşmede gündeme getireceğini söyledi. Yerel, bölgesel ve uluslararası barışa ulaşmaya çalıştıklarını söyleyen Akili, ulusal ordu tarafından izlenen darbeci milislerin tüm ihlallerini toplantıda ortaya koyacaklarını vurguladı. Bu ihlallerin ülke içindeki durumun yanı sıra insani yardım kuruluşları ve uluslararası toplum üzerindeki yansımalarının da gözler önüne serileceğini belirtti.

Yemen Genelkurmay Başkanı, ülkesinin askeri durumuyla ilgili ise bütün göstergelerin meşru hükümetin lehine olduğunu ve tüm cephelerde Arap koalisyonu ile birlikte hareket edildiğini belirtti. Darbeci milislerin yaşadığı hezimetin açıkça görüldüğünü belirten Akili, destekçilerine olan güvenleriyle uzun vadeli çatışmalara girdiklerine dikkat çekti. Akili, darbecilerin kontrolü altında bulunan şehirlerin özgürleştirilmesi için düzenlenecek askeri operasyon için ise kararın alınmasını beklediklerini vurguladı.