Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Dışişleri Bakanı, hükümetinin barış çabalarını desteklediğini vurguladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Dışişleri Bakanı Abdülmelik el-Mihlafi dün, Yemen’deki meşru hükümetin barışın gerçekleştirilmesi yönündeki çabalarını desteklediğini yineledi.

Mihlafi, Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ile yaptığı görüşmede, Yemen hükümetinin selefi İsmail Vild Şeyh Ahmed’in barışı sağlama çabalarını desteklediği gibi onu da destekleyeceklerinin altını çizdi. Yemen hükümetinin yerel, Arap ve uluslararası alanda üzerinde anlaşılan üç referans noktasına dayalı olarak adil ve kapsamlı bir barış elde etmek için yeni elçi ile birlikte çalışmayı dört gözle beklediğini vurguladı.

Yemen resmi haber ajansının aktardığına göre Mihlafi, Yemen hükümetinin şiddetin ertelenmesini değil, sürdürülebilir bir barışın sağlanmasına yol açan kapsamlı istişarelere girmeye hazırlanmak için ciddi adımların atılmasını beklediğini belirtti. Ayrıca Yemen hükümeti ve Suudi Arabistan liderliğindeki Arap ittifakının insani müdahale planına göre ilerleme kaydettiklerini işaret etti. Söz konusu plan, İran tarafından desteklenen darbeci milislerin kontrolü altındaki alanlar da dâhil olmak üzere ülkenin tüm bölgelerine insani yardım sağlamayı amaçlıyor.